Gazeta Podatkowa nr 56 (888) z dnia 12.07.2012
Świadczenie rehabilitacyjne po zasiłku chorobowym bez konieczności przedkładania zaświadczenia płatnika składek
Pracownikowi, który wykorzystał już pełny okres zasiłkowy, przyznano świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy. Ponieważ nie jestem uprawniony do wypłaty zasiłków, płatność tego świadczenia, podobnie jak wcześniej zasiłku chorobowego, przekazuję do ZUS. Czy teraz również powinienem wypełnić i przedłożyć zaświadczenie płatnika składek?
NIE. Dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłku chorobowego, a także odpowiednio:
- świadczenia rehabilitacyjnego,
- zasiłku wyrównawczego,
- zasiłku macierzyńskiego i w wysokości zasiłku macierzyńskiego oraz
- zasiłku opiekuńczego
dla pracownika, jest zaświadczenie płatnika składek, sporządzone na druku ZUS Z-3. Tak wynika z § 2 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2012 r. poz. 444), który jednocześnie określa wzór wymaganego zaświadczenia. Ten natomiast w pouczeniu zawiera informację dotyczącą m.in. wymaganych dokumentów dla celów kontynuacji wypłat poszczególnych świadczeń przez ZUS.
Z wyjaśnienia tego wynika, iż w przypadku nieprzerwanej niezdolności do pracy, kolejne zaświadczenia lekarskie można przekazać do ZUS bez konieczności ponownego składania zaświadczenia płatnika składek. Trzeba jednak podać datę dostarczenia przez pracownika zaświadczenia lekarskiego płatnikowi składek oraz informację, czy zatrudnienie trwa nadal, poświadczając te adnotacje pieczątką (zawierającą imię, nazwisko i stanowisko) oraz podpisem.
Zaświadczenie powinno być jednak złożone w razie zmiany rodzaju pobieranego zasiłku. Przy czym nie dotyczy to świadczenia rehabilitacyjnego, o ile zaświadczenie płatnika składek było złożone do ustalenia prawa do zasiłku chorobowego.
Każdorazowo jednak płatnik składek jest zobowiązany poinformować terenową jednostkę organizacyjną ZUS o okolicznościach mających wpływ na prawo, wysokość i podstawę wymiaru zasiłku, które uległy zmianie w porównaniu z podanymi w złożonym wcześniej zaświadczeniu płatnika składek.
Ponieważ, jak wynika z treści pytania, Czytelnik przekazał już do ZUS zaświadczenie płatnika składek dla celów wypłaty zasiłku chorobowego dla pracownika, nie ma obowiązku sporządzenia kolejnego formularza przy przekazywaniu płatności świadczenia rehabilitacyjnego. Musi jednak pamiętać, aby potwierdzić fakt pozostawania ubezpieczonego w stosunku pracy lub poinformować o jego ustaniu, albo o innych okolicznościach mających wpływ na prawo do świadczenia lub jego wysokość.
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|