Gazeta Podatkowa nr 73 (1010) z dnia 12.09.2013
Waloryzacja podstawy świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownik otrzymał świadczenie rehabilitacyjne od czerwca 2013 r. na okres 6 miesięcy. Za czerwiec wypłaciliśmy to świadczenie obliczone od podstawy zwaloryzowanej wskaźnikiem 105,5%. Czy taką podstawę utrzymuje się przez całe 6 miesięcy świadczenia, czy od lipca należało ją ponownie zwaloryzować w oparciu o nowy wskaźnik waloryzacji? (pytanie nr 751606)
O wysokości świadczenia rehabilitacyjnego oraz waloryzacji podstawy służącej wyliczeniu tego świadczenia decyduje art. 19 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
Dla celów przeprowadzenia waloryzacji najistotniejszy jest fakt, kiedy przyznane świadczenie rozpoczyna swój bieg. Przykładowo, jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w I kwartale kalendarzowym danego roku, to podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w III kwartale w stosunku do I kwartału ubiegłego roku kalendarzowego. Gdy świadczenie ma swój początek w II kwartale kalendarzowym danego roku, brany jest pod uwagę procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w IV kwartale w stosunku do II kwartału ubiegłego roku kalendarzowego.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji tylko jeden raz.
Faktyczna podwyżka podstawy nastąpi zatem jedynie wtedy, gdy wskaźnik waloryzacji przekroczy 100%. Natomiast wskaźnik niższy niż 100% nie powoduje obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmowanej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego.
Pierwszy dzień świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w pytaniu, przypadł w czerwcu 2013 r. (II kwartał br.). Ponieważ obowiązujący wówczas wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru wynosił 105,5%, podstawa do naliczenia świadczenia rehabilitacyjnego została zwiększona o 5,5%. Tak ustalona podstawa stanowić będzie bazę do naliczania świadczenia za cały okres jego przyznania.
Warto też dodać, że gdyby pracownik ubiegał się - z powodzeniem - o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego, to ta następna część świadczenia również będzie ustalona w oparciu o tę samą (zwaloryzowaną w czerwcu) podstawę wymiaru.
Wspomniany w pytaniu nowy wskaźnik waloryzacji, wynoszący 106,5%, ma zastosowanie jedynie do świadczeń rehabilitacyjnych, które rozpoczynają lub rozpoczną się w III kwartale 2013 r., czyli ich pierwszy dzień będzie przypadał w przedziale czasowym od 1 lipca do 30 września br.
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|