Gazeta Podatkowa nr 26 (963) z dnia 2.04.2013
Ile "pogrzebówek" przysługuje z jednego ubezpieczenia?
Po tragicznej śmierci mojego syna o pomoc w zorganizowaniu pogrzebu zwróciłam się do jednego z działających w mieście zakładów pogrzebowych. Ponieważ syn od lat nie posiadał legalnego zatrudnienia, a ja jestem uprawniona do emerytury, postanowiłam "pochować" go w ramach swojego ubezpieczenia. Właściciel firmy pogrzebowej poinformował mnie jednak, że jeżeli tak zrobię, to "wyczerpię swój limit" i w przyszłości (w razie mojej śmierci) rodzina nie będzie mogła uzyskać zasiłku pogrzebowego z mojego ubezpieczenia. Czy to prawda?
NIE. Ustawa o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.), zwana ustawą emerytalną, nie przewiduje ograniczenia w ilości wypłaconych jednej osobie albo z jednego ubezpieczenia zasiłków pogrzebowych. Co więcej, w jednym czasie może być wypłaconych jednej osobie z jednego ubezpieczenia kilka zasiłków pogrzebowych. Dzieje się tak np. w przypadku pochówku przez ubezpieczonego rodzica jednocześnie kilkorga dzieci. Na każde z nich przysługuje wówczas zasiłek pogrzebowy w ustawowej wysokości. Nie do rzadkości należy również sytuacja, gdy jedna osoba, w mniejszym lub większym odstępie czasu, pokrywa koszty pogrzebu poszczególnych członków swojej rodziny, nabywając za każdym razem prawo do zasiłku pogrzebowego.
Przypomnijmy, iż w świetle art. 77 ustawy emerytalnej, świadczenie to przysługuje w razie śmierci m.in.:
- osoby podlegającej ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, albo pobierającej emeryturę lub rentę lub też członka jej rodziny,
- osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania.
W pierwszej kolejności analizowane jest ubezpieczenie lub uprawnienia emerytalno-rentowe zmarłego. W razie ich braku na zwrot kosztów pogrzebu może liczyć ubezpieczony lub uprawniony do świadczeń emerytalno-rentowych członek jego rodziny.
Wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi 4 tys. zł.
Jeżeli zatem zmarły syn Czytelniczki nie podlegał ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, nie posiadał prawa do emerytury lub renty, ani też nie spełniał warunków do uzyskania tego świadczenia, ona sama, jako uprawniona do emerytury, może skorzystać z zasiłku pogrzebowego z tytułu własnego ubezpieczenia.
Nie zmieni to faktu, iż nadal będzie posiadała uprawnienia emerytalne. Zatem w przyszłości, po śmierci zainteresowanej, zasiłek pogrzebowy i tak zostanie wypłacony (odpowiednio członkom rodziny lub innym uprawnionym podmiotom) z tytułu jej ubezpieczenia (uprawnień emerytalnych).
Nieco inaczej sytuacja wyglądałaby, gdyby Czytelniczka przykładowo wystąpiła o dwa zasiłki pogrzebowe, np. z tytułu ubezpieczenia syna w KRUS oraz z tytułu posiadanych przez siebie uprawnień do emerytury z ZUS. W takim przypadku, w świetle art. 77 ust. 4 ustawy emerytalnej, świadczenie przysługiwałoby jej tylko z jednego tytułu.
www.Zasilki.pl - Inne zasiłki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.12.2024 (poniedziałek)
20.12.2024 (piątek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|