Gazeta Podatkowa nr 62 (999) z dnia 5.08.2013
Nagroda jubileuszowa uzależniona od łącznego stażu pracy
Niedługo upłynie okres 40 lat pracy zawodowej naszego pracownika. Zostanie mu przyznana nagroda jubileuszowa. Czy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych podlega wliczeniu do łącznego stażu pracy? Czy krótkie przerwy w zatrudnieniu wpływają na okres uprawniający do tej nagrody?
Nagroda jubileuszowa przysługuje jedynie wówczas, gdy takie świadczenie przewidują obowiązujące w danym zakładzie przepisy odrębne, akty zakładowe lub umowa o pracę. Z uwagi na różnorodność tych regulacji, na podstawie stanu faktycznego określonego w pytaniu (brak choćby przybliżonego wskazania pracodawcy) nie da się jednoznacznie wskazać zasad przyznawania prawa do tej nagrody u tego pracodawcy.
Przy założeniu jednak, że pytanie dotyczy pracodawcy należącego do sfery budżetowej (np. jednostki samorządowej), należy wskazać, że w takim przypadku - do okresu pracy, od którego zależy nabycie prawa oraz wysokość nagrody jubileuszowej - zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia (u wszystkich pracodawców). Wliczeniu podlegają również tzw. okresy zaliczalne, wynikające z przepisów odrębnych.
Takim odrębnym przepisem jest art. 79 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.). Zgodnie z jego dyspozycją, okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak u pracodawcy pozabudżetowego wskazany okres podlega uwzględnieniu w "stażu jubileuszowym" tylko jeżeli przewidują to przepisy zakładowe lub umowa o pracę.
Przy obliczaniu prawa do świadczenia, które uzależnione jest od łącznego stażu pracy, na podstawie art. 300 K.p., stosuje się odpowiednio art. 114 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni 30, a rok za 365 dni.
W analizowanej sytuacji, u pracodawcy należącego do sfery budżetowej, czas pobierania przez pracownika zasiłku dla bezrobotnych będzie podlegał wliczeniu do okresu uprawniającego do otrzymania nagrody jubileuszowej. Trzeba jednak zaznaczyć, że takiemu wliczeniu nie podlega okres, w którym dana osoba jest tylko zarejestrowana w urzędzie pracy, bez prawa do zasiłku.
Jeżeli do stażu pracowniczego, uprawniającego do "jubileuszówki" wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia, a pomiędzy nimi występowały przerwy, zasadą jest, że niepełne miesiące podlegają sumowaniu. W myśl wskazanej powyżej regulacji art. 114 K.c., za pełny miesiąc należy w takim wypadku uznać łącznie 30 dni pracy.
W konsekwencji, nawet niewielkie przerwy w zatrudnieniu (np. kilkunastodniowe) spowodują odpowiednie "wydłużenie" łącznego okresu pracy uprawniającego do otrzymania nagrody jubileuszowej.
www.Zasilki.pl - Inne zasiłki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|