Gazeta Podatkowa nr 28 (1069) z dnia 7.04.2014
Zasiłki dla bezrobotnych nie dla wynagradzanych poniżej płacy minimalnej
Pracownicy nieotrzymujący w trakcie zatrudnienia co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę nie uzyskają prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Podobnie jak wykonujący inną pracę zarobkową (np. zleceniobiorcy) oraz prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i FP była niższa od minimalnego wynagrodzenia. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację nr 23538 udzielonej przez sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Jedna z posłanek zwróciła się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej z pytaniem, czy istnieje możliwość zmiany przepisów prawa w ten sposób, aby pozwoliły one na wypłatę zasiłków dla bezrobotnych również osobom zarabiającym poniżej płacy minimalnej. Jak zauważyła, część osób rejestrujących się w powiatowych urzędach pracy po utracie pracy z winy pracodawcy nie uzyskuje prawa do tego świadczenia. Powodem jest fakt zatrudnienia na część etatu z wynagrodzeniem niższym od minimalnego. Po rozwiązaniu stosunku pracy sytuacja takiej osoby jest dużo gorsza niż osób otrzymujących wynagrodzenie równe lub wyższe od minimalnego. Osoba taka, oprócz statusu bezrobotnego, nie otrzymuje żadnego wsparcia finansowego, a zjawisko to dotyczy przede wszystkim osób z najniżej sytuowanych grup społecznych.
W odpowiedzi sekretarz stanu w MPiPS wyjaśnił, że prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje m.in. jeżeli bezrobotny był zatrudniony przez określony czas i osiągał w tym czasie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 104 ustawy o promocji zatrudnienia). Tak samo jest w przypadkach świadczenia innej pracy zarobkowej i prowadzenia pozarolniczej działalności. Z wysokością płacy minimalnej związane jest też naliczanie składki na Fundusz Pracy, z którego finansowane są m.in. zasiłki dla bezrobotnych. Obowiązkowa składka na FP naliczana jest wtedy, gdy wynagrodzenie pracownika w przeliczeniu na okres miesiąca jest co najmniej równe płacy minimalnej. Takiego obowiązku nie ma w odniesieniu do wynagrodzenia niższego niż minimalne.
Przyznanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych osobom, które nie osiągały w czasie zatrudnienia co najmniej minimalnego wynagrodzenia wiązałoby się z radykalnym zwiększeniem liczby uprawnionych do tego świadczenia oraz znaczącym wzrostem wydatków FP, przy jednoczesnym braku wzrostu środków ze składek na ten fundusz. W konsekwencji zostałyby ograniczone środki na aktywną politykę rynku pracy. Zdaniem sekretarza stanu skierowanie osoby bezrobotnej np. na szkolenie, staż, w czasie których uzyska nowe kwalifikacje i umiejętności oraz stypendium albo do zatrudnienia subsydiowanego, jest lepszym rozwiązaniem problemu bezrobocia i stagnacji na rynku pracy niż wypłata zasiłku dla bezrobotnych. Poszerzyłoby to bowiem kategorię osób uprawnionych do takiego świadczenia kosztem działań aktywizacyjnych.
www.Zasilki.pl - Inne zasiłki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|