Gazeta Podatkowa nr 64 (1105) z dnia 11.08.2014
Sumowanie okresów ubezpieczenia na potrzeby wypłaty zasiłku dla bezrobotnych
Przez parę lat pracowałem w Wielkiej Brytanii. Po powrocie do Polski znalazłem zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas określony. Umowy tej jednak nie przedłużono. Czy w takiej sytuacji mam prawo do polskiego zasiłku dla bezrobotnych, skoro nie przepracowałem w kraju 365 dni?
Unijne przepisy pozwalają na sumowanie okresów ubezpieczenia/zatrudnienia z dwóch krajów członkowskich na potrzeby wypłaty zasiłku dla osoby bezrobotnej. Mowa o tym w rozporządzeniu 883/2004/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. W myśl art. 61 tego rozporządzenia zaliczenie okresów ubezpieczenia, zatrudnienia lub pracy na własny rachunek z innego kraju jest możliwe wówczas, gdy bezpośrednio przed utratą pracy dana osoba świadczyła pracę w państwie, w którym ubiega się o zasiłek. Zatem właściwa instytucja (w Polsce wojewódzki urząd pracy) dla przyznania prawa do polskiego zasiłku dla bezrobotnych uwzględni okresy zatrudnienia lub ubezpieczenia danej osoby przebyte w innych państwach UE - pod warunkiem, że bezpośrednio przed okresem bezrobocia osoba ta wykonywała pracę w Polsce.
Osoba bezrobotna, która chce skorzystać z zasady sumowania okresów zatrudnienia/ubezpieczenia zdobytych jako pracownik najemny w innym państwie członkowskim, może przedstawić instytucji właściwej ds. zatrudnienia, w której ubiega się o zasiłek dla bezrobotnych, dokument wymieniający okresy ubezpieczenia lub zatrudnienia. Jest to tzw. PD U1, który wystawiany jest przez instytucję właściwą do spraw zatrudnienia państwa, w którym osoba bezrobotna wcześniej była zatrudniona. Jeśli dana osoba nie wystąpi o taki dokument, instytucja właściwa uzyska te informacje na specjalnych dokumentach SED od instytucji właściwej z odpowiedniego państwa Unii.
Przykład Pan Wojciech przez trzy lata był zatrudniony w Wielkiej Brytanii na podstawie umowy o pracę. Po powrocie do kraju znalazł zatrudnienie na czas określony od 1 stycznia do 31 lipca 2014 r. W sierpniu zarejestrował się jako bezrobotny w powiatowym urzędzie pracy. Biorąc pod uwagę ostatnie zatrudnienie w Polsce nie ma on wymaganych 365 dni zatrudnienia na potrzeby wypłaty zasiłku. Może jednak skorzystać z zasady sumowania okresów ubezpieczenia. W tym celu powinien złożyć we właściwym wojewódzkim urzędzie pracy komplet dokumentów dotyczących zatrudnienia w Wielkiej Brytanii. Na ich podstawie urząd może przesłać do brytyjskiej instytucji właściwej prośbę o potwierdzenie okresów ubezpieczenia/zatrudnienia. Jeśli zostaną potwierdzone w dokumencie SED, pan Wojciech będzie mógł otrzymać decyzję przyznającą prawo do zasiłku. |
www.Zasilki.pl - Inne zasiłki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|