Gazeta Podatkowa nr 13 (1158) z dnia 12.02.2015
Zasiłek dla bezrobotnych po powrocie do kraju
Wraz z żoną kilka lat przepracowaliśmy w Irlandii. Przez ten czas inwestowaliśmy w Polsce - wybudowaliśmy dom. Zamierzamy na stałe przenieść się do Polski, tutaj będzie nasz ośrodek życiowy. Czy po powrocie do kraju będzie nam przysługiwał zasiłek z PUP dla osób bezrobotnych?
Osobom, które pracowały w Irlandii i tam podlegały ubezpieczeniom społecznym - po powrocie na stałe do Polski nie należy się zasiłek dla osób bezrobotnych z Funduszu Pracy wypłacany przez PUP. W razie utraty pracy za wypłatę zasiłku dla osób bezrobotnych jest odpowiedzialne państwo ostatniego zatrudnienia, czyli w tym przypadku Irlandia. Jeśli w tym kraju Polacy nabędą prawo do zasiłku dla osób bezrobotnych, to mogą ubiegać się o transfer tego świadczenia do Polski. Taką możliwość dopuszczają unijne przepisy, a ściślej rzecz ujmując - rozporządzenie 883/2004/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. W świetle art. 64 tego rozporządzenia bezrobotny, który spełnia wymagane warunki do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych i udaje się do jednego z państw członkowskich w celu poszukiwania zatrudnienia, ma prawo do transferu przyznanego zasiłku. Należy to rozumieć w ten sposób, że może go otrzymywać w państwie poszukiwania pracy, czyli w tym przypadku w Polsce. W tym celu bezrobotny jest zobowiązany:
- przed wyjazdem zarejestrować się jako poszukujący pracy i pozostawać w dyspozycji służb zatrudnienia państwa właściwego (czyli w tym przypadku Irlandii), co najmniej przez cztery tygodnie od chwili utraty pracy;
- zarejestrować się jako poszukujący pracy w urzędach zatrudnienia państwa członkowskiego, do którego się udaje (czyli w tym przypadku w PUP), podporządkować się organizowanej przez nie procedurze kontroli oraz przestrzegać warunków określonych na podstawie ustawodawstwa tego państwa. Warunek ten uważa się za spełniony w odniesieniu do okresu poprzedzającego rejestrację, jeżeli zainteresowany dokona jej w ciągu siedmiu dni, licząc od dnia, w którym przestał pozostawać w dyspozycji urzędów zatrudnienia państwa, z którego wyjechał.
Przed wyjazdem do Polski w celu poszukiwania pracy bezrobotny jest zobowiązany wystąpić do irlandzkiej instytucji w zakresie bezrobocia z wnioskiem o wydanie dokumentu PD U2. Dokument ten stwierdza prawo do zasiłku podczas poszukiwania pracy w Polsce. Należy się z nim zgłosić do Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Na jego podstawie świadczenie dla bezrobotnych będzie można pobierać maksymalnie przez 3 miesiące w wysokości, jaka została ustalona za granicą.
www.Zasilki.pl - Inne zasiłki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|