Gazeta Podatkowa nr 41 (1186) z dnia 21.05.2015
Zasiłek dla osób bezrobotnych z odroczoną działalnością firmy
Planuję założenie własnej firmy. Chcę złożyć wniosek o wpis do CEIDG z datą rozpoczęcia działalności za 3 miesiące. Czy do momentu otwarcia firmy mogę zarejestrować się w urzędzie pracy i pobierać zasiłek dla bezrobotnych?
Status osoby bezrobotnej może, po spełnieniu warunków określonych w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 149 ze zm.), uzyskać m.in. osoba, która odroczyła rozpoczęcie działalności gospodarczej. Chodzi tu o osoby, które złożyły wniosek o wpis do CEIDG, określając termin rozpoczęcia działalności, a termin ten jeszcze nie upłynął.
Osoby te mogą również ubiegać się o uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych i - co warto zaznaczyć - znajdują się one w korzystniejszej sytuacji niż osoby, które uzyskują status osób bezrobotnych w związku z zawieszeniem prowadzenia własnej firmy. Bezrobotny, który zawiesił prowadzenie własnej działalności, może ubiegać się o zasiłek dopiero po upływie 90 dni od dnia zarejestrowania się w urzędzie pracy. Natomiast przedsiębiorca, który odroczył rozpoczęcie prowadzenia własnej firmy, może ubiegać się o zasiłek już po 7 dniach od momentu rejestracji w urzędzie pracy.
Przy czym do uzyskania prawa do zasiłku konieczne jest spełnienie pozostałych warunków, które określa art. 71 ustawy o promocji zatrudnienia. Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu, jeżeli:
- nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz
- w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni np.:
- był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy,
- wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą i osiągał z tego tytułu dochód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- świadczył usługi na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług,
- opłacał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Do wspomnianych 365 dni zalicza się np. okres urlopu wychowawczego czy też pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy lub służby.
www.Zasilki.pl - Inne zasiłki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|