Zasiłek rodzinny należny z reguły od miesiąca wystąpienia o to świadczenie
Zasiłek rodzinny, do którego prawo uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego (patrz ramka), z założenia przyznawany jest:
- na 12-miesięczny okres zasiłkowy, tj. na okres od 1 listopada danego roku do 31 października następnego roku kalendarzowego,
- począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca danego okresu zasiłkowego.
Aby go zatem uzyskać na pełny 12-miesięczny okres, stosowny wniosek wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć do dnia 30 listopada danego roku. Opóźnienie skutkuje brakiem prawa do tego świadczenia za pierwszy(-e) miesiąc(-e) nowego okresu zasiłkowego. Przykładowo na wniosek złożony w dniu:
- 1 grudnia 2020 r. - zasiłek rodzinny mógł być przyznany nie wcześniej niż od 1 grudnia 2020 r. do 31 października 2021 r.,
- 15 stycznia 2021 r. - zasiłek rodzinny mógł być przyznany nie wcześniej niż od 1 stycznia do 31 października 2021 r.,
- 21 kwietnia 2021 r. - zasiłek rodzinny może być przyznany nie wcześniej niż od 1 kwietnia do 31 października 2021 r.
Wyjątek przewidziano dla świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności. Otóż w przypadku gdy:
- wniosek o ustalenie prawa do takiego świadczenia zostanie złożony w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności - prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności,
- orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony - prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności danej osoby ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia, nie dłużej jednak niż do końca okresu zasiłkowego.
Należy przypomnieć, iż ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek złożony wraz z wymaganymi dokumentami w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o dane świadczenie.
Formularze wniosków, zaświadczeń i oświadczeń dostępne są w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.
Kryterium dochodowe dla celów przyznania prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego świadczenia
Zasiłek rodzinny z założenia przysługuje osobom uprawnionym, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty, określonej w art. 5 ust. 1 i ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, wynoszącej w obecnym okresie zasiłkowym, który zakończy się z dniem 31 października 2021 r., odpowiednio:
Uzyskując prawo do zasiłku rodzinnego, można korzystać ze stosownych dodatków do tego świadczenia. Przy czym w razie, gdy dochód rodziny przekracza wskazaną (obowiązującą daną rodzinę) kwotę graniczną pomnożoną przez liczbę członków danej rodziny o kwotę nie wyższą niż łączna kwota zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami przysługujących danej rodzinie w okresie zasiłkowym, na który jest ustalane prawo do tych świadczeń, stosowana jest tzw. zasada złotówka za złotówkę. Otóż w takim przypadku zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego przysługują w wysokości różnicy między łączną kwotą zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami, a kwotą, o którą został przekroczony dochód rodziny. Wspomnianą wyżej łączną kwotę zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami, stanowi suma przysługujących danej rodzinie w danym okresie zasiłkowym:
|
www.Zasilki.pl - Świadczenia rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|