Gazeta Podatkowa nr 7 (2090) z dnia 22.01.2024
Wniosek o świadczenie pielęgnacyjne dla pracującego opiekuna
Mój syn, obecnie mający 6 lat, od urodzenia jest niepełnosprawny. Świadczenie pielęgnacyjne, które mogłabym uzyskać, było znacznie niższe od moich zarobków. Dlatego też, ze względu na bardzo wysokie koszty jego leczenia i rehabilitacji, nie mogłam sobie pozwolić na rezygnację z pracy. Synem opiekujemy się na zmianę z moim mężem, który prowadzi własną firmę. Podobno obecnie świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest także dla aktywnych zawodowo rodziców. Czy obowiązuje tu jakiś próg dochodowy? Czy wniosek o to świadczenie mogę złożyć już teraz, czy muszę czekać do nowego okresu zasiłkowego przewidzianego dla świadczeń rodzinnych?
Faktycznie, z dniem 1 stycznia 2024 r. zmieniły się zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, określone w art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 390 ze zm.). W ich wyniku z prawa do tego świadczenia może skorzystać m.in. matka lub ojciec, już bez konieczności rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i bez względu na dochód rodziny, jeżeli:
- sprawują opiekę nad dzieckiem w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
- nie zachodzą negatywne przesłanki przyznania tego świadczenia (patrz ramka).
Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:
|
Co prawda świadczenie pielęgnacyjne zaliczane jest do świadczeń rodzinnych, jednak nie jest ono przyznawane (jak np. zasiłek rodzinny i dodatki do tego świadczenia) na okres zasiłkowy przypadający od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego. Tak jak do tej pory, za sprawą art. 24 ust. 1, ust. 2 ust. 2a i ust. 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustala się:
- na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony (wówczas prawo to ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia),
- począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o:
- przyznanie tego świadczenia z prawidłowo wypełnionymi dokumentami albo
- ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności - jeżeli wniosek o ustalenie prawa do tego świadczenia zostanie złożony w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Biorąc pod uwagę powyższe, nie ma zatem przeszkód, a nawet wręcz wskazane jest, aby Czytelniczka jak najszybciej wystąpiła o przyznanie interesującego ją świadczenia. Stosowny wniosek, sporządzony na formularzu NSR-5 (patrz: Przykładowo wypełnione fragmenty druku NSR-5), powinna złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Formularz NSR-5 jest dostępny w Programie DRUKI Gofin.
www.Zasilki.pl - Świadczenia rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|