Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (489) z dnia 1.08.2019
Wysokość zasiłku, gdy choroba pracownika ma związek z wcześniejszym wypadkiem przy pracy
Pracownik po kilku tygodniach pracy zachorował. Oprócz zwolnienia lekarskiego lekarz wystawił odrębne zaświadczenie stwierdzające, że niezdolność do pracy ma związek z wypadkiem przy pracy jakiemu pracownik uległ w 2015 r. Czy powinniśmy wypłacać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru?
Tak, o ile pracownik dostarczy dodatkowo, oprócz posiadanych już przez pracodawcę dowodów, kopię protokołu powypadkowego sporządzonego w 2015 r.
Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz (lub śmierć), które nastąpiło w związku z pracą. Tak stanowi art. 3 ust. 1 ustawy wypadkowej. Jeśli więc zdarzenie, w wyniku którego pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby, zostało uznane przez pracodawcę za wypadek przy pracy, to od pierwszego dnia choroby jest on uprawniony do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Po przerwie w niezdolności do pracy, nawet jeśli w tym czasie miała miejsce zmiana pracodawcy, pracownik nadal może otrzymywać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Warunkiem jest jednak istnienie związku obecnej niezdolności do pracy z wcześniej przebytym wypadkiem przy pracy.
Ważne: Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje także, gdy niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw zaistniałych w stanie zdrowia w wyniku wcześniej stwierdzonego wypadku przy pracy. |
Związek obecnej niezdolności do pracy z wcześniejszym wypadkiem pracownik dokumentuje odrębnym zaświadczeniem lekarskim. Z pytania wynika, że taki właśnie dokument został dostarczony pracodawcy.
W celu wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru należy jeszcze zażądać od pracownika przedłożenia kopii protokołu powypadkowego, w którym pracodawca uznał zdarzenie za wypadek przy pracy. Do czasu jego dostarczenia można wypłacić jedynie wynagrodzenie za pierwsze 33 (14) dni choroby, a następnie zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru (70% za czas pobytu w szpitalu). Jeśli pracownik uzupełni dokumenty już po wypłacie powyższych świadczeń, pracodawca dokona przekwalifikowania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku z ubezpieczania chorobowego na zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego oraz wyrówna świadczenie chorobowe do 100% podstawy wymiaru.
Zwracamy uwagę! Zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy zasiłkowej, roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Gdyby niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku chorobowego w wysokości 100% nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika, to termin 6 miesięcy należałoby liczyć od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|