Gazeta Podatkowa nr 29 (1904) z dnia 11.04.2022
Emeryt na zleceniu a prawo do zasiłku chorobowego
Zatrudniam w ramach umowy zlecenia emeryta, który z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym (na swój wniosek) dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Czy w razie gdy otrzyma on zwolnienie lekarskie, będzie mu przysługiwało prawo do zasiłku chorobowego? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1382562)
TAK, o ile niezdolność do pracy tego ubezpieczonego nie będzie przypadała:
- w okresie wyczekiwania na świadczenie,
- po ustaniu ubezpieczenia.
Z prawa do zasiłku chorobowego mogą korzystać osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo (np. pracownicy), jak i na zasadzie dobrowolności (np. osoby zatrudnione na umowę zlecenia lub prowadzące własną działalność pozarolniczą).
Przy czym dla tej pierwszej grupy ubezpieczonych ustawodawca przewidział krótszy okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego (30 dni). Osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu nabywają prawo do tego świadczenia dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Stanowi o tym art. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową, który jednocześnie:
- określa zasady ustalania tego okresu wyczekiwania oraz
- wskazuje okoliczności uprawniające do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego.
Nabycie prawa do zasiłku chorobowego w okresie ubezpieczenia chorobowego umożliwia także skorzystanie z tego świadczenia za okres po ustaniu tytułu tego ubezpieczenia. I tu jednak ustawodawca przewidział pewne ograniczenia. Otóż na świadczenie takie nie mogą liczyć osoby wymienione w art. 13 ustawy zasiłkowej, a więc m.in. osoby niezdolne do pracy, które mają ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy i to zarówno z powszechnego systemu, jak i dla tzw. służb mundurowych.
Ponadto, za sprawą art. 18 ust. 7 ustawy zasiłkowej, emeryt nie uzyska prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, przyznawanego po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ubezpieczonym nadal niezdolnym do pracy, w przypadku gdy dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Jeśli zatem wspomniany w pytaniu emeryt, stanie się niezdolny do pracy po upływie 90-dniowego nieprzerwanego okresu ubezpieczenia chorobowego, będzie mógł korzystać z zasiłku chorobowego, ale nie dłużej niż do:
- wyczerpania pełnego okresu zasiłkowego, wynoszącego odpowiednio 182 lub 270 dni (art. 8 ust. 1 ustawy zasiłkowej), albo
- ustania ubezpieczenia chorobowego (np. zakończenia pracy w ramach umowy zlecenia).
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|