Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (518) z dnia 10.10.2020
Wypłata zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego czy chorobowego?
Pracownica będąca w drugim miesiącu ciąży uległa wypadkowi przy pracy i otrzymała zwolnienie lekarskie. Czy ma znaczenie, z którego tytułu świadczenie chorobowe będzie wypłacane, jeśli zarówno z ubezpieczenia chorobowego, jak i z wypadkowego przysługuje ono w wysokości 100% podstawy wymiaru?
Pracownicy, która stała się niezdolna do pracy w wyniku wypadku przy pracy przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Nie ma znaczenia, że wynagrodzenie za czas choroby oraz zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w czasie ciąży również przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru (art. 92 § 1 pkt 2 K.p. i art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Pracodawca nie ma bowiem dowolności w wyborze przysługującego pracownicy świadczenia ani ubezpieczenia, z którego ma ono być wypłacane.
Jeśli więc niezdolność pracownicy do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy, to od pierwszego dnia tej niezdolności jest ona uprawniona do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Świadczenie to przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, tj. bez okresu wyczekiwania, a także wówczas, gdy w danym roku kalendarzowym nie został wykorzystany limit wypłaty wynagrodzenia chorobowego. Dla nabycia prawa i ustalenia wysokości tego świadczenia nie ma znaczenia, że pracownica w chwili wypadku była w ciąży (zasiłek chorobowy, a także świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego zawsze przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru).
Stan ciąży pracownicy z pytania jest jednak istotny w razie ewentualnego nieuznania zdarzenia za wypadek przy pracy bądź stwierdzenia w protokole powypadkowym, że np. wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez pracownicę przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez nią umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Wówczas może ona ubiegać się jedynie o świadczenia (wynagrodzenie i/lub zasiłek) z ubezpieczenia chorobowego, które ze względu na ciążę przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru. Dla nabycia prawa do wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłku chorobowego wypłacanego z ubezpieczenia chorobowego wymagany jest przy tym stosowny okres ubezpieczenia chorobowego, który w przypadku pracowników musi przekroczyć 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|