Gazeta Podatkowa nr 75 (907) z dnia 17.09.2012
Kiedy oświadczenie zamiast zaświadczenia na potrzeby świadczeń rodzinnych?
Osoby zainteresowane otrzymaniem świadczeń rodzinnych mają możliwość, począwszy od 1 lipca 2011 r., zastąpienia wymaganych dotychczas zaświadczeń własnym oświadczeniem, które musi jednak spełniać określone wymogi. Przy czym ułatwienie to dotyczy tylko niektórych zaświadczeń.
Oświadczenia o dochodzie
Pierwszą grupę zaświadczeń, które mogą być zastąpione oświadczeniem wnioskodawcy, stanowią dokumenty potwierdzające wysokość osiąganego dochodu, która istotna jest przy ustalaniu uprawnień do zasiłku rodzinnego. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne w § 2 ust. 2 pkt 6 informuje, że w celu udokumentowania dochodów mogą być złożone następujące oświadczenia członków rodziny o:
- dochodzie podlegającym opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c i 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- dochodzie opodatkowanym na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
- dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
- wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni,
- wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne.
W oświadczeniach tych podaje się wartości z roku kalendarzowego poprzedzającego okres zasiłkowy. Przypomnijmy, że okres zasiłkowy rozpoczyna się 1 listopada danego roku i trwa do 31 października roku następnego (art. 3 pkt 10 ustawy o świadczeniach rodzinnych). Oznacza to, że przy staraniach o świadczenia rodzinne na okres rozpoczynający się 1 listopada 2012 r. należy podać informacje dotyczące dochodów z roku 2011.
Potwierdzenie nauki w szkole
Oświadczeniami można również zastąpić obowiązujące przed 1 lipca 2011 r. zaświadczenia wystawiane przez szkołę lub szkołę wyższą. Do wniosku o zasiłek rodzinny można aktualnie dołączyć własne oświadczenie o:
- uczęszczaniu dziecka do szkoły - w przypadku, gdy dziecko ukończyło 18. rok życia,
- uczęszczaniu do szkoły wyższej - w przypadku osoby uczącej się lub osoby legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Z kolei przy staraniach o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, zamiast zaświadczeń można złożyć następujące oświadczenia:
- o uczęszczaniu dziecka do szkoły poza miejscem zamieszkania,
- potwierdzające tymczasowe zameldowanie ucznia poza miejscem zamieszkania.
Kiedy jeszcze oświadczenie?
Z omawianego ułatwienia mogą również skorzystać osoby starające się o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Za pomocą stosownych oświadczeń mogą one dokumentować:
- termin oraz okres, na jaki został udzielony urlop wychowawczy, a także fakt pozostawania w stosunku pracy przez co najmniej sześć miesięcy bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do wspomnianego urlopu,
- zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych, o ile osoba ubiegająca się podlega tym ubezpieczeniom - w takim przypadku należy też dołączyć imienny raport miesięczny potwierdzający odprowadzenie składek na ubezpieczenia społeczne z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o dodatek,
- niekorzystanie przez więcej niż 5 dni w tygodniu z całodobowej opieki nad dzieckiem umieszczonym w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym.
O czym warto pamiętać?
Z art. 23 ust. 5c ustawy o świadczeniach rodzinnych wynika, że składając jedno z omawianych oświadczeń należy umieścić na nim klauzulę o następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia". Zastępuje ona pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Klauzula taka znajduje się na wzorach poszczególnych oświadczeń, które stanowią załączniki do wymienionego rozporządzenia.
Wzory oświadczeń dostępne są na stronie internetowej naszego Wydawnictwa: www.gofin.pl.
Wypełniając oświadczenia trzeba wziąć pod uwagę, że organy wypłacające świadczenia rodzinne mają prawo do sprawdzania i weryfikowania informacji w nich zawartych. Podanie nieprawdziwych danych, oprócz odpowiedzialności karnej, spowoduje wstrzymanie wypłaty danego świadczenia i konieczność zwrócenia wypłaconych już kwot, które potraktowane zostaną jako świadczenia pobrane nienależnie. Kwoty te będą powiększone o ustawowe odsetki i podlegają egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Należy również pamiętać, że w razie wystąpienia zmian w danych podanych w oświadczeniu trzeba poinformować o nich organ realizujący świadczenia. Obowiązek ten wynika z art. 25 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, który stanowi, że w przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny, uzyskania dochodu albo innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych, osoba uprawniona jest zobowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu wypłacającego dane świadczenie.
Wzór oświadczenia o udzielonym urlopie wychowawczym oraz pozostawaniu w stosunku pracy | ||
Małgorzata Nowak (imię i nazwisko członka rodziny) |
||
|
||
Warszawa, 23 sierpnia 2012 r. (miejscowość, data) |
Nowak (podpis członka rodziny składającego oświadczenie) |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27.12.2011 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. nr 298, poz. 1769)
www.Zasilki.pl - Świadczenia rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|