Gazeta Podatkowa nr 29 (966) z dnia 11.04.2013
Dla celów przyznania zasiłku rodzinnego istotny dochód członków rodziny
Wraz z żoną mieszkamy w domu razem z jej rodzicami. Aktualnie żona jest w ciąży i wkrótce urodzą się nam bliźnięta. Czy przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego na dzieci zostaną wzięte pod uwagę również dochody teściów? Dodam, że oboje są na emeryturze i nie prowadzą z nami wspólnego gospodarstwa domowego.
Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza wyznaczonych przepisami granic. W aktualnym okresie zasiłkowym, tj. od 1 listopada 2012 r. do 31 października 2013 r., kwoty te wynoszą odpowiednio: 539 zł lub 623 zł, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Dochód rodziny, w myśl art. 3 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.), oznacza sumę dochodów członków rodziny.
Wątpliwości Czytelnika, o których mowa w pytaniu, dotyczą ewentualnego wliczania emerytur otrzymywanych przez rodziców jego małżonki do ogólnego dochodu rodziny, od wysokości którego zależy prawo do zasiłku rodzinnego na mające urodzić się dzieci. Otóż świadczenia tych osób nie zostaną tu uwzględnione. Co prawda teściowie w rzeczywistości należą do najbliższej rodziny, jednak dla celów świadczeń rodzinnych została sformułowana odrębna definicja rodziny.
Dziadkowie nie zostali w niej wymienieni, a zatem ich dochody pozostaną bez wpływu na otrzymanie uprawnień do zasiłku rodzinnego na bliźniaki zainteresowanego.
Bez znaczenia pozostaje tu zatem fakt wspólnego zamieszkania dziadków z rodzicami dziecka (dzieci), nawet wówczas gdyby faktycznie prowadzili jedno gospodarstwo domowe.
Warto też dodać, że ponieważ babcia i dziadek nie stanowią rodziny w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych, nie zostaną też uwzględnieni przy obliczaniu dochodu na osobę w rodzinie.
Odmiennie byłoby, gdyby dziadkowie - zamiast rodziców lub rodzica - byli opiekunami faktycznymi dziecka. Wówczas zarówno ich emerytury, jak i oni sami zostaliby odpowiednio włączeni do dochodu oraz liczby członków rodziny.
Definicja rodziny dla celów ustalenia uprawnień do świadczeń rodzinnych Ilekroć w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych jest mowa o rodzinie - w świetle jej art. 3 pkt 16 - oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny:
Do członków rodziny nie zalicza się natomiast dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko. |
www.Zasilki.pl - Świadczenia rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|