Gazeta Podatkowa nr 45 (982) z dnia 6.06.2013
Utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych a prawo do zasiłku rodzinnego
W październiku 2012 roku ubiegałem się o przyznanie zasiłku rodzinnego na dwójkę małoletnich dzieci. Z uwagi na nieznaczne przekroczenie (już po raz drugi) ustalonego progu dochodowego, otrzymałem jednak w tej sprawie decyzję odmowną. Miesiąc temu utraciłem prawo do zasiłku dla bezrobotnych, ale nadal pozostaję bez pracy. Sytuacja finansowa mojej rodziny uległa więc znacznemu pogorszeniu. Czy okoliczność ta może stanowić podstawę do ponownego ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego?
TAK. Utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych jest bowiem jedną z okoliczności zaliczanych do utraty dochodu zdefiniowanej w art. 3 pkt 23 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.). Ta natomiast daje podstawę do ustalenia uprawnień do zasiłku rodzinnego w oparciu o dochody rodziny pomniejszone o ten właśnie utracony dochód.
Przypomnijmy, iż zasiłek rodzinny przysługuje uprawnionym osobom, o ile dochód ich rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty, o której mowa w art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych. W obecnym i następnym okresie zasiłkowym, tj. w okresie od 1 listopada 2012 r. do 31 października 2014 r. wynosi ona odpowiednio 539 zł lub - w przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne - 623 zł.
Co prawda nieznaczne przekroczenie ustalonego limitu dochodów - o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany (obecnie 77 zł) - daje możliwość skorzystania z zasiłku rodzinnego. Przewiduje ją art. 5 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, jednak pod warunkiem, że:
- zasiłek ten przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym oraz
- nie miało wówczas miejsca podobne przekroczenie dochodów.
Jak wynika z treści pytania, dochód rodziny Czytelnika, w przeliczeniu na osobę w rodzinie, drugi raz z rzędu przekroczył ustalony próg dochodowy. Stąd zapewne decyzja odmawiająca prawa do zasiłku rodzinnego na trwający właśnie okres zasiłkowy.
Obecnie jednak zaszły okoliczności uzasadniające ponowne ubieganie się o ustalenie prawa do tego świadczenia.
W razie utraty dochodu przez członka rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy lub po tym roku, ustalając dochód rodziny nie uwzględnia się dochodu utraconego.
Czytelnik powinien zatem jak najszybciej wystąpić ze stosownym wnioskiem do urzędu miasta lub gminy, właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania, załączając do niego m.in. dokumenty potwierdzające utratę dochodu i jego wysokość (np. decyzję o utracie prawa do zasiłku dla bezrobotnych).
Należy przy tym pamiętać, iż w przypadku utraty dochodu prawo do świadczeń rodzinnych ustala się od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata dochodu, nie wcześniej jednak niż od miesiąca złożenia wniosku (art. 24 ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych).
www.Zasilki.pl - Świadczenia rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|