Gazeta Podatkowa nr 103 (1040) z dnia 27.12.2013
Przerwa w prowadzeniu własnej firmy a prawo do zasiłku rodzinnego
Kilka lat temu otworzyłam własny zakład fryzjerski. Jako jedyny w okolicy przynosił mi spore zyski. Ostatnio jednak powstały dwa nowe tego typu punkty usługowe i moja sytuacja finansowa się pogorszyła. Wystąpiłam już nawet o zasiłek rodzinny na trójkę moich dzieci w wieku 3, 7 i 12 lat. Ponieważ jednak były brane pod uwagę przychody z 2012 r. odmówiono mi prawa do tego świadczenia. Zwolniłam już jedyną pracownicę. Chcę na jakiś czas zawiesić swoją działalności, aby zaopiekować się najmłodszą córką. Czy jeżeli to zrobię, będę miała szansę na uzyskanie prawa do zasiłku rodzinnego? Dodam, że mój mąż otrzymuje wynagrodzenie nie wiele większe od minimalnej płacy.
Jednym z podstawowych warunków uzyskania prawa do zasiłku rodzinnego jest spełnienie kryterium dochodowego. W świetle art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1456), dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć kwoty 539 zł lub - w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne - 623 zł.
Omawiane świadczenie przyznawane jest na okres zasiłkowy. Nie oznacza to jednak, że osoba, która otrzymała decyzję odmawiającą prawa do zasiłku rodzinnego, nie ma szans na otrzymanie takiego świadczenia przez pełne 12 miesięcy trwania danego okresu zasiłkowego (tj. od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego). Ustawodawca przewidział bowiem zmianę sytuacji finansowej rodziny.
W przypadku utraty dochodu prawo do świadczeń rodzinnych ustala się od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata dochodu, nie wcześniej jednak niż od miesiąca złożenia wniosku.
Warto jednak podkreślić, iż nie chodzi tu o każdą utratę dochodu. Katalog okoliczności, które za taką mogą być uznane, został ściśle określony w art. 3 pkt 23 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Całkiem niedawno, bo dopiero z dniem 1 września 2013 r. dopisano do niego zawieszenie wykonywania działalności pozarolniczej. Stało się tak za sprawą art. 3 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 983). Przy czym dotyczy to wyłącznie zawieszenia działalności w rozumieniu art. 14a ust. 1d ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.), a więc m.in. w celu opieki nad dzieckiem do lat 5.
Wcześniej, w przypadku osoby prowadzącej działalność pozarolniczą, aby organ właściwy mógł uznać utratę dochodów, musiało nastąpić jej wyrejestrowanie.
Z treści pytania wynika, iż Czytelniczka, po zawieszeniu wykonywania prowadzonej przez siebie działalności w celu opieki nad 3-letnią córką, ma szansę na uzyskanie prawa do zasiłku rodzinnego dla trójki swoich dzieci. Musi jednak pamiętać, aby po jej odwieszeniu niezwłocznie powiadomić organ wypłacający to świadczenie. Od 1 września 2013 r. jest to bowiem okoliczność uznawana za uzyskanie dochodów.
Przekroczenie ustalonych progów dochodowych z reguły skutkuje odmową prawa do zasiłku, chyba że:
|
www.Zasilki.pl - Świadczenia rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|