Gazeta Podatkowa nr 67 (1108) z dnia 21.08.2014
Zasiłek rodzinny na pełnoletnie dziecko
Moja 17-letnia córka urodziła dziecko. Do końca okresu zasiłkowego jestem uprawniona do pobierania zasiłków rodzinnych na trójkę młodszych synów oraz na 17-letnią córkę. Mieszkam w niedużej miejscowości, gdzie wszyscy się znają. Będąc w urzędzie gminy, przy okazji załatwiania innych spraw, dowiedziałam się, że skoro córka ma już własne dziecko, to nie powinnam na nią pobierać zasiłku. Czy rzeczywiście przyznany zasiłek rodzinny już mi nie przysługuje?
Zasiłek rodzinny przysługuje m.in. rodzicom dziecka, co do zasady do ukończenia przez nie 18. roku życia. Tak wynika z art. 4 ust. 2 pkt 1 oraz art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1456 ze zm.).
W art. 7 wymienionego wcześniej aktu prawnego ustawodawca wskazał okoliczności, przy zajściu których zasiłek rodzinny nie przysługuje. Jedną z przesłanek negatywnych pozbawiających osoby uprawnione prawa do zasiłku rodzinnego jest ukończenie przez dziecko pełnoletności i jednoczesne uprawnienie tego dziecka do zasiłku rodzinnego na własne dziecko.
Z przedstawionego przez Czytelniczkę stanu faktycznego nie wynika czy jej córka zawarła związek małżeński. Warto więc wskazać, iż za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat, jak również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia.
Czytelniczka utraci uprawnienia do zasiłku rodzinnego na córkę z chwilą osiągnięcia przez nią pełnoletności. Obecnie, skoro córka nie ukończyła 18 lat ani nie uzyskała poprzez zawarcie związku małżeńskiego statusu osoby pełnoletniej, zasiłek rodzinny jak najbardziej przysługuje.
Zaznacza się, że Czytelniczka ma obowiązek poinformowania organu właściwego o okolicznościach mających wpływ na prawo do otrzymywanych świadczeń, a taką jest posiadanie własnego dziecka przez pełnoletnie dziecko. W myśl bowiem art. 3 pkt 16 ustawy o świadczeniach rodzinnych osoba taka nie jest zaliczana do członków rodziny.
Zasiłek rodzinny na pełnoletnie dziecko nie przysługuje od momentu urodzenia się dziecka tego pełnoletniego dziecka i to niezależnie od tego, czy osobie takiej (pełnoletniemu dziecku świadczeniobiorcy) przyznano zasiłek rodzinny na własne dziecko. Jeżeli art. 25 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych nie przewiduje żadnej szczególnej formy powiadamiania organu wypłacającego świadczenia rodzinne o zmianach w liczbie członków rodziny lub innych zmianach mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych, to potwierdzone procesowo ustne powiadomienie może być uznane za w pełni skuteczne. Z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 stycznia 2012 r., sygn. akt II SA/Po 1078/11 |
www.Zasilki.pl - Świadczenia rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|