Gazeta Podatkowa nr 94 (1135) z dnia 24.11.2014
Ograniczenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego niekonstytucyjne
Uniemożliwienie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego rodzicowi (opiekunowi faktycznemu), który zrezygnował z pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, w sytuacji, gdy drugi z rodziców ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na inne dziecko w rodzinie, określone w art. 17 ust. 5 pkt 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych, w brzmieniu obowiązującym do 13 października 2011 r., jest niezgodne z Konstytucją.
Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w dniu 18 listopada 2014 r., sygn. akt SK 7/11, po rozpatrzeniu sprawy ojca trójki dzieci z najgłębszymi dysfunkcjami, który zrezygnował z pracy zarobkowej, aby opiekować się niepełnosprawnym synem, a odmówiono mu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego tylko dlatego, że jego żona wcześniej uzyskała to świadczenie z tytułu opieki nad ich innym niepełnosprawnym dzieckiem.
W świetle zakwestionowanego przepisu na jedną rodzinę może przypadać tylko jedno prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, bez względu na liczbę niepełnosprawnych dzieci wymagających opieki oraz liczbę osób opiekujących się nimi, spełniających pozytywne przesłanki nabycia tego świadczenia. TK uznał jednak, że zaskarżone rozwiązanie jest niezgodne z art. 71 ust. 1 zdanie drugie Konstytucji. Zgodnie z jego treścią, rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietne i niepełne, mają prawo do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych. Bez wątpienia w ekstremalnie trudnej sytuacji znajdują się rodziny wychowujące więcej niż jedno dziecko niepełnosprawne. Rezygnacja z pracy jednego rodzica (opiekuna) często może się okazać niewystarczająca, gdyż opiekun ten nie jest w stanie sprawować efektywnie opieki równocześnie nad dwojgiem, czy trojgiem niepełnosprawnych dzieci, i to zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.
Dlatego też, zdaniem TK, prawo powinno w takiej sytuacji stworzyć możliwość rezygnacji z pracy także drugiemu rodzicowi, umożliwiając mu uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego. Jak dodaje, brak takiej możliwości może zmusić rodziców do oddania wszystkich lub niektórych niepełnosprawnych dzieci do publicznego zakładu opiekuńczego, gdzie koszt opieki nad nimi jest nieporównywalnie wyższy od kosztu świadczeń pielęgnacyjnych dla dwojga rodziców (opiekunów). Ponadto opieka w takim zakładzie nigdy nie będzie tak dobra jak w rodzinie.
(źródło: www.trybunal.gov.pl)
www.Zasilki.pl - Świadczenia rodzinne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|