Gazeta Podatkowa nr 61 (1311) z dnia 1.08.2016
Świadczenia dla opiekunów po śmierci podopiecznych
Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 26 lipca 2016 r. przyjęła m.in. projekty ustaw o zmianie ustawy: o systemie ubezpieczeń społecznych, a także o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.
Po śmierci osoby niepełnosprawnej jej opiekun, który utraci prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, będzie mógł ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych oraz świadczenie przedemerytalne. Tak zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.
W wielu przypadkach opieka nad osobami niepełnosprawnymi wymaga od bliskich rezygnacji z pracy. Po śmierci podopiecznego takie osoby zostają bez środków do życia i często bez możliwości podjęcia zatrudnienia. Opiekunowie osób niepełnosprawnych po ich śmierci i zarejestrowaniu się w urzędzie pracy będą mogli otrzymać zasiłek dla bezrobotnych. Zgodnie z projektem nowelizacji do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych zaliczany będzie okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna.
Ponadto opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy po ich śmierci pobierali zasiłek dla bezrobotnych i spełnili pozostałe przesłanki związane z okresem bezrobocia, określone w art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, będą mogli ubiegać się o świadczenie przedemerytalne.
W projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach przedemerytalnych wskazano, że aby otrzymać to świadczenie należy łącznie spełnić następujące warunki:
- zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, z powodu śmierci osoby nad którą była sprawowana opieka,
- do dnia rejestracji, przez co najmniej 365 dni nieprzerwanie pobierać świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna,
- do dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna - mieć ukończone co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni),
- legitymować się okresem uprawniającym do emerytury: w przypadku kobiet - co najmniej 20 lat, a w przypadku mężczyzn - co najmniej 25 lat.
Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
www.Zasilki.pl - Inne zasiłki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.12.2024 (poniedziałek)
20.12.2024 (piątek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|