Gazeta Podatkowa nr 4 (1358) z dnia 12.01.2017
Ubieganie się o zasiłek dla bezrobotnych
Pracownik skorzystał z prawa do rozwiązania umowy o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem, podczas przejmowania zakładu pracy przez innego pracodawcę. Czy zaraz po jej rozwiązaniu może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1053519)
Pracownik może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych bezpośrednio po rozwiązaniu umowy o pracę. Jednak, aby go uzyskać, musi spełnić wszystkie ustawowe wymogi.
Zasady nabywania prawa do zasiłku dla bezrobotnych zostały określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 645 ze zm.). Jak wynika z art. 71 ust. 1 tej ustawy, prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli:
- nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz
- w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni m.in.:
a) był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, z zastrzeżeniem art. 104a-105 ustawy; w okresie tym nie uwzględnia się czasu urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni,
b) świadczył usługi na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca, z zastrzeżeniem art. 104b ust. 2 ustawy,
Biorąc pod uwagę powołane regulacje pracownik, z którym zakład rozwiązał stosunek pracy, uzyska prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli urząd nie zaproponuje mu nowej pracy (lub m.in. stażu), a ponadto w okresie 18 miesięcy przed zarejestrowaniem jako bezrobotny, przez okres co najmniej 365 dni był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnej lub wykonywał inną pracę wskazaną w art. 71 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy.
Należy dodać, że prawo do zasiłku dla bezrobotnych nie przysługuje w przypadku odmówienia bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji m.in. odpowiedniego zatrudnienia.
W sytuacji gdy pracownik rozwiązuje umowę o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem na mocy art. 231 § 4 K.p., powoduje to dla niego skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem. Wówczas od razu (bez czasowego przesunięcia) bezrobotny nabywa prawo do zasiłku dla bezrobotnych, gdy spełnia też inne wymogi konieczne do jego nabycia.
Do okresu 365 dni zalicza się m.in. czas trwania zasadniczej służby wojskowej czy urlopu wychowawczego.
www.Zasilki.pl - Inne zasiłki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.12.2024 (poniedziałek)
20.12.2024 (piątek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|