Gazeta Podatkowa nr 74 (1219) z dnia 14.09.2015
30-dniowa umowa o pracę a prawo do zasiłku chorobowego
Pracownik, który był zatrudniony od 1 do 30 sierpnia 2015 r., w okresie od 17 do 31 sierpnia 2015 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim (chorobowe niepłatne do 30 sierpnia 2015 r. ze względu na okres wyczekiwania). Ponieważ zwolnienie lekarskie obejmowało również okres po ustaniu zatrudnienia (dzień 31 sierpnia 2015 r.), przekazałam je do ZUS wraz z zaświadczeniem płatnika składek ZUS Z-3. Wówczas zostałam poinformowana, że zasiłek chorobowy temu ubezpieczonemu nie będzie przysługiwał. Czy to prawda? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 949605)
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który, co do zasady, stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Aby jednak móc z niego skorzystać za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (np. zatrudnienia), ubezpieczony ubiegający się o to świadczenie (np. pracownik) musi nabyć do niego uprawnienia w okresie trwania tego ubezpieczenia. Jest to możliwe, jeżeli:
- okres jego ubezpieczenia chorobowego przekracza choćby o jeden dzień obowiązujący go okres wyczekiwania - przypomnijmy, iż pracownik, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (prawo do zasiłku przysługuje począwszy od 31. dnia ubezpieczenia chorobowego) lub też
- zostaną spełnione warunki uprawniające go do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego (patrz ramka),
a także
- nie zachodzą inne okoliczności uniemożliwiające skorzystanie z zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia.
Przy czym, co warto podkreślić, do wspomnianego nieprzerwanego okresu ubezpieczenia chorobowego wlicza się także poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Kwestie te reguluje art. 4, art. 6 ust. 1 i art. 13 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.).
Pracownik, o którym mowa w pytaniu, był zatrudniony jedynie przez 30 dni, które - jak można domniemać - w całości przypadały na obowiązujący go okres wyczekiwania. Po jego upływie, kiedy mógłby już nabyć prawo do zasiłku chorobowego (odpowiednio wynagrodzenia chorobowego w oparciu o art. 92 Kodeksu pracy - Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.), nie pozostawał już w ubezpieczeniu. Skoro nie uzyskał prawa do zasiłku w okresie ubezpieczenia, nie będzie mógł z niego korzystać również po ustaniu zatrudnienia.
Prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania
Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje:
|
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|