Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 23 (401) z dnia 1.12.2015
Zasiłek chorobowy po ustaniu pracowniczego tytułu ubezpieczenia dla wspólnika spółki jawnej
Osoba będąca wspólnikiem spółki jawnej była zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej do 31 października 2015 r. i do tego czasu podlegała pracowniczym ubezpieczeniom społecznym. W dniu rozwiązania umowy o pracę była ona niezdolna do pracy z powodu choroby. Czy ZUS powinien wypłacać zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego?
Nie, ponieważ osoba, o której mowa w pytaniu, prowadzi działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia jej dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby:
- w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (art. 6 ust. 1 ustawy zasiłkowej),
- po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeśli niezdolność do pracy powstanie w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia i trwa nieprzerwanie co najmniej 30 dni (w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby - w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia) - art. 7 ustawy zasiłkowej.
W sytuacji, gdy niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i trwa nieprzerwanie nadal po jego ustaniu, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje m.in. gdy osoba niezdolna do pracy nie podjęła działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym (art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).
W przypadku, o którym mowa w pytaniu, niezdolność do pracy powstała w okresie podlegania pracowniczemu ubezpieczeniu chorobowemu. Z tego tytułu pracownik nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego (odpowiednio zasiłku), a następnie mógłby otrzymywać zasiłek chorobowy z ZUS po ustaniu zatrudnienia, gdyby nie był wspólnikiem spółki jawnej.
Ważne: Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje, gdy osoba niezdolna do pracy z powodu choroby ma inny tytuł do ubezpieczenia chorobowego, bez względu na to czy do niego przystąpiła. |
Wspólnik spółki jawnej dla celów ubezpieczeń w ZUS jest uważany za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność (art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o sus). Z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu, a na zasadzie dobrowolności ubezpieczeniu chorobowemu. Tytuł do przedmiotowych ubezpieczeń powstaje od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę. Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność uprawniałoby do wypłaty zasiłku chorobowego z tego ubezpieczenia. Jak wyjaśnił ZUS w ust. 10 komentarza do ustawy zasiłkowej (dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl), prawo do zasiłku przysługuje także wówczas, gdy nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, np. jeżeli ubezpieczony w dniu powstania niezdolności do pracy miał równolegle co najmniej dwa tytuły do ubezpieczeń, a podlegał ubezpieczeniu tylko z jednego tytułu.
Przykład |
Osoba będąca wspólnikiem spółki jawnej była jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlegała z tytułu stosunku pracy, a z działalności przedmiotowe ubezpieczenia były dobrowolne (do których nie przystąpiła). Z obydwu tytułów obowiązkowa była składka zdrowotna.
Z dniem 31 października 2015 r. umowa o pracę została rozwiązana i od następnego dnia zainteresowany został objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z działalności. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił od 9 listopada 2015 r.
Ubezpieczony był niezdolny do pracy z powodu choroby od 26 października do 30 listopada 2015 r. Z tego tytułu przysługiwało mu prawo do:
- wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pracodawcę od 26 do 31 października 2015 r.,
- zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS od 9 do 30 listopada 2015 r.
Za okres choroby trwającej od 1 do 8 listopada 2015 r. (po rozwiązaniu umowy o pracę, a przed przystąpieniem do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) ubezpieczonemu nie przysługiwało prawo do świadczeń chorobowych, ponieważ kontynuował on działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym.
W celu ustalenia prawa do zasiłku i jego wypłaty ubezpieczony powinien złożyć w ZUS zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA (otrzymane od byłego pracodawcy, który w aktach pozostawi tylko jego kserokopię) oraz zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3b.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|