Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (744) z dnia 1.09.2011
Niezdolność do pracy powstała po zasiłku macierzyńskim wypłacanym po ustaniu zatrudnienia nie uprawnia do zasiłku chorobowego
Umowa o pracę, zawarta z pracownicą na czas określony, została rozwiązana kilka tygodni po porodzie (urlop macierzyński został udzielony do ostatniego dnia trwania umowy). Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia wypłacał ZUS. Obecnie była pracownica jest niezdolna do pracy z powodu choroby. Czy po zakończeniu okresu płatności zasiłku macierzyńskiego może ubiegać się w ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego?
Nie, ponieważ jej niezdolność do pracy z powodu choroby powstała po upływie 14 dni od ustania zatrudnienia.
Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli spełnia warunki określone w art. 7 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.). Oznacza to, że niezdolność do pracy z powodu choroby powinna trwać bez przerwy co najmniej 30 dni i powstać nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. W razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby, niezdolność do pracy może powstać nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego.
Tytuł ubezpieczenia chorobowego byłej pracownicy wygasł z dniem rozwiązania umowy o pracę, natomiast niezdolność do pracy z powodu choroby powstała w ostatnich dniach pobierania zasiłku macierzyńskiego - już po upływie 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. W związku z tym nie przysługuje jej zasiłek chorobowy za okres po ustaniu zatrudnienia. Nie ma tu znaczenia fakt, że od dnia rozwiązania umowy o pracę do dnia powstania niezdolności do pracy było wypłacane świadczenie z ubezpieczenia chorobowego, jakim jest zasiłek macierzyński.
Przykład
Umowa o pracę, przedłużona do dnia porodu, została rozwiązana w dniu 21 marca 2011 r. Pracownica urodziła dziecko, nabywając prawo do zasiłku macierzyńskiego do 7 sierpnia 2011 r. (zasiłek macierzyński wypłacał ZUS). W sierpniu 2011 r. przedłożyła w ZUS zwolnienia lekarskie z tytułu niezdolności do pracy trwającej od 8 sierpnia do 6 września 2011 r. (30 dni). Ponieważ niezdolność do pracy z powodu choroby powstała po upływie 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego (tu: 139 dni), ZUS nie dokona wypłaty zasiłku chorobowego. Gdyby przedłożyła w ZUS zwolnienia lekarskie na okres nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu choroby rozpoczynającej się najpóźniej od 4 kwietnia i trwającej nieprzerwalnie nadal po 7 sierpnia 2011 r., to udokumentowałaby niezdolność do pracy powstałą w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. ZUS podjąłby wypłatę zasiłku chorobowego, ale po zakończeniu wypłaty zasiłku macierzyńskiego, tj. od 8 sierpnia 2011 r. (182-dniowy okres zasiłkowy wyczerpałby się z dniem 1 października 2011 r.). |
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|