Gazeta Podatkowa nr 102 (1352) z dnia 22.12.2016
Czy po porodzie przysługuje wyrównanie zasiłku chorobowego?
Z różnych powodów nie chciałam informować swojego pracodawcy, że spodziewam się dziecka. Dlatego też lekarz - na moją prośbę - nie wpisywał na zwolnieniach lekarskich kodu B. W konsekwencji jednak należne mi świadczenia chorobowe były wypłacane w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. Czy po przedłożeniu odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka pracodawca powinien wyrównać mi wypłacone świadczenia chorobowe do 100% podstawy wymiaru?
Choć odpis skrócony aktu urodzenia dziecka niewątpliwie potwierdza fakt, iż ubezpieczona była w ciąży, to jednak może okazać się niewystarczający dla celów wyrównania pobranych przed porodem świadczeń chorobowych.
Gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, świadczenia chorobowe, tj. odpowiednio wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy, przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Tak wynika z art. 92 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666) oraz art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.), zwanej ustawa zasiłkową.
Przy czym niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży należy odpowiednio udokumentować. Z reguły na bieżąco potwierdza ją lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie, poprzez wpisanie w nim kodu literowego "B". Stanowi o tym art. 57 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej.
Gdy stosowny kod literowy nie zostanie umieszczony na zaświadczeniu lekarskim (np. - tak jak w sytuacji opisanej w pytaniu - na wniosek ubezpieczonej, na co pozwala art. 57 ust. 2 ustawy zasiłkowej), podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru jest odrębne zaświadczenie stwierdzające stan ciąży, sporządzone przez lekarza na zwykłym druku.
Jeżeli świadczenie chorobowe zostało wypłacone w wysokości 80% lub - za okres pobytu w szpitalu - 70% podstawy wymiaru, ubezpieczonej, która urodziła dziecko, przysługuje wyrównanie zasiłku chorobowego do wysokości 100% podstawy wymiaru.
Wyrównanie świadczenia chorobowego następuje na wniosek ubezpieczonej po przedłożeniu stosownego zaświadczenia lekarskiego.
Zgodnie jednak z wyjaśnieniami ZUS, zawartymi w komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, płatnik składek dokonuje stosownego przeliczenia świadczenia oraz wyrównania jego wysokości na wniosek ubezpieczonej, po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego stan ciąży w okresie niezdolności do pracy.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|