Gazeta Podatkowa nr 60 (1414) z dnia 27.07.2017
Gdy zasiłek chorobowy dla pracownika wypłaca ZUS
Pracownik udokumentował swoją niezdolność do pracy zaświadczeniem lekarskim wystawionym w formie elektronicznej. Ponieważ nie jestem płatnikiem zasiłków, wysyłam do ZUS druk ZUS Z-3. Czy do tego druku należy dołączyć e-ZLA? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1106962)
Postępowanie w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku wszczyna się na wniosek złożony w formie pisemnej lub dokumentu elektronicznego. Przy czym za wniosek uznawane są różne dokumenty. Jest to zależne od tego, kto jest płatnikiem zasiłku chorobowego oraz czy i ewentualnie jaki dokument potwierdzający niezdolność do pracy otrzymał do ręki ubezpieczony.
Jeżeli płatnikiem zasiłku chorobowego jest ZUS, postępowanie w sprawie przyznania i wypłaty tego świadczenia wszczyna się odpowiednio na podstawie:
- wydruku wystawionego zaświadczenia lekarskiego z systemu teleinformatycznego lub
- zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego albo
- wniosku złożonego w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego przekazanego przez ubezpieczonego albo płatnika składek upoważnionego przez ubezpieczonego.
Tak wynika z art. 61b ust. 1 oraz ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368).
Natomiast w przypadku nieprzedłożenia wydruku zaświadczenia lekarskiego lub zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego dokumentem niezbędnym do wszczęcia postępowania o wypłatę zasiłku chorobowego przez ZUS jest złożony w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego:
- wniosek o zasiłek chorobowy zawierający dane określone w załączniku nr 7 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87) albo
- zaświadczenie płatnika składek, o którym mowa w § 2 tego rozporządzenia.
Stanowi o tym § 31 wymienionego rozporządzenia.
Aby pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, ZUS ustalił prawo do zasiłku i dokonał jego wypłaty, uczestnik forum powinien przekazać temu organowi (tak jak sugeruje) co najmniej zaświadczenie płatnika składek. Dokument ten można sporządzić wykorzystując formularz ZUS Z-3.
Zaświadczenie ZUS Z-3 zawiera zestawienie składników wynagrodzenia lub przychodu, stanowiących podstawę wymiaru zasiłku.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|