Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (442) z dnia 10.08.2017
Zasiłek chorobowy po ustaniu pracowniczego ubezpieczenia w razie prowadzenia działalności
Prowadzę działalność gospodarczą i do końca lipca 2017 r. byłem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Z działalności opłacałem tylko składkę zdrowotną. Pod koniec lipca br. otrzymałem zwolnienie lekarskie do 31 sierpnia 2017 r. Czy po ustaniu zatrudnienia ZUS wypłaci mi zasiłek chorobowy?
Czytelnik po ustaniu zatrudnienia nie ma prawa do zasiłku chorobowego, ponieważ kontynuuje działalności zarobkową. Może jednak, po spełnieniu warunków określonych w ustawie zasiłkowej, nabyć prawo do zasiłku chorobowego z tytułu tej działalności.
Zasiłek chorobowy, co do zasady, przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Przysługuje on również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeśli niezdolność ta trwa nieprzerwanie co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu:
- 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
- 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego, w przypadku choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Tak wynika z art. 6 ust. 1 i art. 7 ustawy zasiłkowej.
Jeżeli niezdolność do pracy powstała w trakcie ubezpieczenia chorobowego i trwa nieprzerwanie nadal po jego ustaniu, prawo do zasiłku chorobowego nie przysługuje za okres przypadający po ustaniu tego ubezpieczenia m.in. gdy osoba niezdolna do pracy kontynuuje lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za czas tej niezdolności (art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).
Wobec powyższego Czytelnikowi, o którym mowa w pytaniu, wynagrodzenie/zasiłek chorobowy z tytułu pracowniczego ubezpieczenia chorobowego przysługiwał jedynie do końca lipca 2017 r. (do dnia rozwiązania umowy o pracę).
Zwracamy uwagę! Gdyby Czytelnik bezpośrednio po ustaniu pracowniczego ubezpieczenia przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, to nabyłby prawo do zasiłku chorobowego z tego tytułu. Jak wyjaśnił ZUS w ust. 10 komentarza do ustawy zasiłkowej, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje także, gdy nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, np. jeżeli ubezpieczony w dniu powstania niezdolności do pracy miał równolegle co najmniej dwa tytuły do ubezpieczeń, a podlegał ubezpieczeniu tylko z jednego tytułu. Wówczas okres wcześniejszego pracowniczego ubezpieczenia zostanie zaliczony do 90-dniowego okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku.
Przykład |
Pracownik zatrudniony do 31 lipca 2017 r. prowadzi równocześnie działalność gospodarczą, z tytułu której opłacał tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Po rozwiązaniu umowy o pracę, z dniem 1 sierpnia br. zgłosił się do ubezpieczeń społecznych, w tym ubezpieczenia chorobowego, z działalności.
W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2017 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby. Za czas tej niezdolności jest uprawniony do:
- wynagrodzenia/zasiłku chorobowego z ubezpieczenia pracowniczego od 1 do 31 lipca 2017 r.,
- zasiłku chorobowego z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu jako osoba prowadząca działalność gospodarczą od 1 do 31 sierpnia 2017 r.
Powyższe ma zastosowanie także w sytuacji, gdy przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z działalności nie nastąpi bezpośrednio po ustaniu pracowniczego ubezpieczenia, ale po przerwie, o ile nie przekroczy ona 30 dni.
Przykład |
Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że były pracownik przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej dopiero od 14 sierpnia 2017 r.
Nie nabędzie on prawa do zasiłku chorobowego od 1 do 13 sierpnia 2017 r., tj. za okres, w którym mając tytuł do ubezpieczenia chorobowego nie podlegał temu ubezpieczeniu. Ponieważ do ubezpieczenia tego przystąpi w ciągu 30 dni od ustania poprzedniego tytułu ubezpieczenia, ZUS wypłaci zasiłek chorobowy za okres od 14 do 31 sierpnia 2017 r.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|