Gazeta Podatkowa nr 76 (1430) z dnia 21.09.2017
Choroba po ustaniu zatrudnienia a prawo do zasiłku
Przez 5 lat zatrudnienia nie chorowałam ani jednego dnia, a tydzień po ustaniu mojego stosunku pracy, zanim zdążyłam podjąć nową pracę, potrącił mnie samochód. Po wyjściu ze szpitala, gdzie spędziłam dwa tygodnie, otrzymałam zwolnienie lekarskie ZUS ZLA na łączny okres 44 dni. Przede mną jeszcze jednak kilka miesięcy leczenia i rehabilitacji. Pozostałam więc bez środków do życia (jestem obecnie na utrzymaniu rodziców). Czy to prawda, że mimo zachorowania po ustaniu zatrudnienia, mam szansę na uzyskanie prawa do zasiłku chorobowego?
TAK. Z założenia zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (np. w czasie zatrudnienia). Stanowi o tym art. 6 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368), zwanej ustawą zasiłkową, która jednocześnie w art. 7 przewiduje pewne odstępstwo od tej reguły. W świetle przywołanego przepisu zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, o ile niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała m.in. nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu tego ubezpieczenia.
Z treści pytania wynika, że Czytelniczka spełnia wymienione warunki, tj.:
- stała się niezdolna do pracy tydzień po ustaniu zatrudnienia, a więc przed upływem 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
- otrzymała zwolnienie lekarskie na okres 44 dni, co potwierdza jej niezdolność do pracy trwającą bez przerwy wymagane co najmniej 30 dni.
Uzyska zatem prawo do interesującego ją świadczenia, przy założeniu, że (tak można wywnioskować z pytania) nie zachodzi żadna z okoliczności wymienionych w art. 13 ustawy zasiłkowej, ograniczających prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (patrz ramka).
Płatnikiem należnego Czytelniczce zasiłku chorobowego będzie ZUS, właściwy ze względu na jej miejsce zamieszkania. Podstawą do ustalenia prawa do tego świadczenia oraz jego wysokości będzie:
- otrzymane od lekarza zaświadczenie ZUS ZLA,
- oświadczenie po ustaniu ubezpieczenia, sporządzone przez zainteresowaną np. na formularzu ZUS Z-10,
- zaświadczenie płatnika składek, wystawione przez byłego pracodawcę zainteresowanej, np. na formularzu ZUS Z-3.
Negatywne przesłanki przyznania zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej zarówno w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i po ustaniu tego tytułu nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy:
a także wówczas gdy ubezpieczenie chorobowe ustało po wyczerpaniu prawa do zasiłku chorobowego. |
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|