Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (772) z dnia 10.06.2012
Zmiany w dokumentowaniu prawa do zasiłków
W zakresie dokumentowania prawa do zasiłków i ich wysokości od 9 maja 2012 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2012 r., opublikowane w Dzienniku Ustaw z 2012 r., pod poz. 444. Rozporządzenie określa dowody i nowe wzory zaświadczeń stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków. Dotychczasowe formularze zaświadczeń i wniosków mogą być stosowane do wyczerpania zapasów.
Zmiany w dotychczasowych formularzach dotyczą przede wszystkim usunięcia miejsca na wpisanie NIP oraz udostępnienie możliwości podania numeru konta bankowego, jeśli ubezpieczony życzy sobie otrzymać zasiłek na konto.
Nowy formularz ZUS Z-3 dotyczący pracowników nie zawiera innych zmian niż wyżej wymienione. Natomiast ZUS Z-3a od 9 maja 2012 r. nie stosuje się już do osób prowadzących działalność, osób z nimi współpracujących oraz duchownych. Osoby te mogą - do wyczerpania zapasów, nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 r. - do wniosku o zasiłek dołączać formularz ZUS Z-3a, ale w "starej" wersji. Dla tych ubezpieczonych określono nowy formularz o symbolu ZUS Z-3b. Wpisuje się w nim dane płatnika składek i dane osobowe ubezpieczonego (bez NIP), informacje o tytule objęcia ubezpieczeniem chorobowym i ewentualnych przyczynach powstania niezdolności do pracy (wypadek, choroba zawodowa) oraz numer rachunku bankowego, jeśli ubezpieczony wyraził wolę otrzymywania zasiłku na konto w banku.
Od dnia wejścia w życie ww. rozporządzenia do wypłaty zasiłku macierzyńskiego służyć może kopia skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka, a nie jak dotychczas oryginał tego dokumentu. W związku z tym osoba ubezpieczona przedłoży u płatnika zasiłku oryginał dokumentu, który zostanie jej zwrócony po sporządzeniu przez płatnika kopii i potwierdzeniu jej za zgodność z oryginałem.
W celu wypłaty zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, przysługującego kobietom, z którymi w okresie ciąży rozwiązano umowy o pracę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, nie trzeba już przedkładać zaświadczenia powiatowego urzędu pracy o braku propozycji zatrudnienia. Obecnie wystarczy oświadczenie złożone przez ubezpieczoną o niezapewnieniu jej innego zatrudnienia.
Przepisami rozporządzenia uregulowano też dokumentację służącą do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu ojcowskiego. Przypomnijmy, że dotychczas dowody do wypłaty zasiłku za okres tych urlopów były wymienione jedynie w treści komentarza ZUS do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Ponadto zlikwidowano formularze karty zasiłkowej (ZUS Z-17), zastępczej asygnaty zasiłkowej (ZUS Z-7) oraz listy płatniczej zasiłków (ZUS Z-19). Oznacza to, że płatnicy zasiłków mogą ewidencjonować wypłaty w sposób dowolny.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|