Gazeta Podatkowa nr 77 (909) z dnia 24.09.2012
Wypadek przedsiębiorcy a prawo do zasiłku chorobowego
Na początku września br., w czasie dowozu towaru do klienta, miałem wypadek samochodowy, który został uznany przez ZUS za wypadek przy pracy. Czy z tego tytułu będzie mi przysługiwał zasiłek chorobowy, jeżeli jako osoba prowadząca własną działalność pozarolniczą (usługi transportowe) przystąpiłem do ubezpieczeń społecznych, poza dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym? Czy fakt, że zalegam ze składkami na kwotę około 200 zł, będzie miał tu znaczenie?
Przedsiębiorca nie musi podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, aby uzyskać prawo do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy powstałej w wyniku wypadku przy pracy. Świadczenie w takim przypadku wypłacane jest bowiem z ubezpieczenia wypadkowego, któremu osoba prowadząca własną działalność pozarolniczą podlega obowiązkowo.
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru niezależnie od okresu podlegania temu ubezpieczeniu.
Nie otrzyma jednak tego tzw. "świadczenia wypadkowego" ubezpieczony prowadzący pozarolniczą działalność, który posiada zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 6,60 zł. Tak wynika z art. 6 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.), zwanej ustawą wypadkową.
Na tę okoliczność organ rentowy powinien wydać ubezpieczonemu stosowną decyzję, od której przysługuje prawo wniesienia odwołania do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, zgodnie z zawartym w niej pouczeniem.
Zaległości składkowe Czytelnika znacznie przekraczają tę kwotę. Zatem, mimo iż zdarzenie, w wyniku którego zainteresowany stał się niezdolny do pracy, zostało uznane przez ZUS za wypadek przy pracy, nie otrzyma on świadczenia wypadkowego. Zostanie mu ono wypłacone dopiero po spłaceniu całości zadłużenia i to pod warunkiem, że uregulowanie zaległości będzie miało miejsce przed upływem 6 miesięcy od dnia wypadku. Przekroczenie tego terminu skutkuje nabyciem prawa do świadczeń wyłącznie od dnia spłaty całości zadłużenia. Prawo do świadczeń za okres przed tą datą ulega bowiem przedawnieniu.
Gdyby Czytelnik w dniu wypadku podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, mógłby skorzystać z zasiłku chorobowego z tego właśnie ubezpieczenia, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, a więc odpowiednio:
- po upływie 90-dniowego okresu wyczekiwania na świadczenie,
- w wysokości 80% lub 70% podstawy wymiaru zasiłku.
Ponieważ jednak do takiego ubezpieczenia nie przystąpił, pozostaje mu jak najszybciej spłacić zaległości składkowe.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|