Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 35 (790) z dnia 10.12.2012
Zasiłek chorobowy po przerwaniu urlopu macierzyńskiego
1) Pracownica, której nowonarodzone dziecko przebywa w szpitalu, po wykorzystaniu 64 dni urlopu macierzyńskiego przerwała ten urlop i dostarczyła zwolnienie lekarskie z powodu choroby. Czy przysługuje jej prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli przed porodem wykorzystała pełen okres zasiłkowy i trzy miesiące świadczenia rehabilitacyjnego?
Z pytania wynika, że w 2012 r. pracownica nie wykorzystała limitu 33 dni, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe. W związku z tym, za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej po przerwaniu urlopu macierzyńskiego zachowuje ona prawo do wynagrodzenia chorobowego. Jeżeli niezdolność do pracy będzie trwała dłużej niż 33 dni, a dziecko nadal będzie przebywało w szpitalu, pracownica nabędzie prawo do zasiłku chorobowego (od 34 dnia niezdolności do pracy), nie dłużej jednak niż do dnia wyjścia dziecka ze szpitala.
Z art. 180 K.p. wynika, że wymiar urlopu macierzyńskiego, określony w tygodniach, jest nieprzerwany. Wyjątek od tej zasady przewiduje art. 181 K.p., zgodnie z którym pracownica po wykorzystaniu 8 tygodni (56 dni) po porodzie może przerwać urlop macierzyński, jeżeli dziecko wymaga opieki szpitalnej. Pozostałą część tego urlopu pracownica powinna wykorzystać bezpośrednio po wyjściu dziecka ze szpitala.
W czasie przerwy w urlopie macierzyńskim pracownica może wrócić do pracy. Jeżeli jednak w okresie tym jest niezdolna do pracy z powodu choroby, to przysługują jej świadczenia chorobowe na ogólnych zasadach, określone w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), dalej ustawie zasiłkowej.
W przypadku, o którym mowa w pytaniu, należy otworzyć nowy okres zasiłkowy. Zgodnie bowiem z art. 9 ustawy zasiłkowej, do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy oraz okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Okres urlopu macierzyńskiego stanowi przerwę w niezdolności do pracy, a wykorzystana przez pracownicę jego część wynosi 64 dni. Tym samym pracownica nabyła prawo do świadczeń chorobowych w nowym okresie zasiłkowym.
2) Jak w takiej sytuacji ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego?
Ponieważ pomiędzy okresami pobierania zasiłku macierzyńskiego i wynagrodzenia chorobowego nie wystąpiła przerwa trwająca co najmniej 3 miesiące kalendarzowe, jako podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć kwotę, która stanowiła podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
Wynagrodzenie chorobowe (a następnie zasiłek chorobowy) przysługuje pracownicy w wysokości nie niższej niż 80% podstawy wymiaru. Od dnia wyjścia dziecka ze szpitala pracownicy będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|