Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (334) z dnia 10.02.2013
Zasiłek chorobowy gdy niezdolność do pracy przypada na urlop wypoczynkowy, wychowawczy lub bezpłatny
Czy w okresie urlopu wypoczynkowego, wychowawczego i bezpłatnego można wypłacać pracownikom zasiłek za czas choroby?
Zasiłki chorobowe wypłaca się pracownikowi za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby powstałej w okresie ubezpieczenia chorobowego. Dlatego też wyłącznie niezdolność do pracy powstała w okresie urlopu wypoczynkowego uprawnia do świadczeń za czas choroby od pierwszego dnia jej powstania. W takiej sytuacji urlop wypoczynkowy ulega przerwaniu od dnia powstania niezdolności do pracy, a jego część niewykorzystaną z powodu choroby pracodawca udziela w terminie późniejszym (art. 166 pkt 1 K.p.).
Przykład |
Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego udzielonego na okres od 28 stycznia do 8 lutego 2013 r., stał się niezdolny do pracy z powodu choroby orzeczonej od 4 do 8 lutego 2013 r. Niezdolność do pracy spowodowała przerwanie urlopu wypoczynkowego od 4 lutego 2013 r. Za czas niezdolności do pracy pracodawca wypłaci wynagrodzenie chorobowe, natomiast niewykorzystane 5 dni urlopu wypoczynkowego udzieli w późniejszym terminie.
Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy pracownik stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego. W okresie tych urlopów pracownik nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, stąd też powstanie niezdolności do pracy z powodu choroby nie uprawnia go do świadczeń z tego tytułu. Jeśli jednak pracownik stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego i będzie chorował nadal po ich zakończeniu, to wypłatę wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego należy podjąć od pierwszego dnia po zakończeniu tych urlopów.
Przykład |
Pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym udzielonym od 1 października do 31 grudnia 2012 r. W okresie od 15 grudnia 2012 r. do 23 stycznia 2013 r. (40 dni) stał się niezdolny do pracy na skutek wypadku komunikacyjnego. Za czas tej niezdolności do pracy, trwającej od 15 do 31 grudnia 2012 r. (17 dni), nie otrzymał świadczenia chorobowego, ponieważ okres ten przypadał w czasie urlopu bezpłatnego. Dni te nie zostaną wliczone też do limitu 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Pracodawca wypłaci wynagrodzenie chorobowe za okres od 1 do 23 stycznia 2013 r. (23 dni). W razie dalszej nieprzerwanej niezdolności do pracy, pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe do 2 lutego 2013 r. (łącznie okres jego wypłaty w 2013 r. osiągnie 33 dni), a następnie począwszy od 3 lutego 2013 r. będzie wypłacany zasiłek chorobowy.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|