Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (339) z dnia 1.05.2013
Zasiłek chorobowy za czas choroby przypadającej na przełomie dwóch tytułów do ubezpieczeń
Pracownik był zatrudniony w naszej firmie na czas określony do 24 kwietnia 2013 r. Jeszcze przed rozwiązaniem umowy o pracę zawarliśmy z nim umowę zlecenia, z terminem rozpoczęcia jej wykonywania od 25 kwietnia br. Z tytułu tej umowy został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i do ubezpieczenia zdrowotnego. Pracownik zachorował kilka dni przed rozwiązaniem umowy. Czy powinien otrzymywać z ZUS zasiłek chorobowy po ustaniu pracowniczego ubezpieczenia?
Nie. Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (art. 6 ust. 1 ustawy zasiłkowej). W sytuacji gdy niezdolność do pracy trwa nadal po ustaniu tytułu tego ubezpieczenia, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje m.in. gdy osoba niezdolna do pracy nie podjęła działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym (art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).
W przypadku, o którym mowa w pytaniu, niezdolność do pracy powstała w okresie podlegania pracowniczemu ubezpieczeniu chorobowemu. Z tego tytułu pracownik nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie - po jego ustaniu - mógłby pobierać zasiłek chorobowy z ZUS, gdyby nie zawarł umowy zlecenia z terminem rozpoczęcia jej wykonywania od dnia następującego po rozwiązaniu umowy o pracę. Od dnia oznaczonego w umowie zlecenia jako dzień jej rozpoczęcia powstał dla niego nowy tytuł do ubezpieczenia chorobowego. Przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego z tego tytułu uprawnia zleceniobiorcę do zasiłku chorobowego.
Ważne: Powstanie tytułu do ubezpieczenia chorobowego - nawet jeśli zleceniobiorca nie przystąpi do tego ubezpieczenia - powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia. |
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należało ustalić ponownie, w oparciu o art. 49 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z tym przepisem stanowiła ją kwota przychodu określona w umowie zlecenia przypadająca na pierwszy miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia (po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71%). Jeżeli kwota ta w umowie nie została określona, to jako podstawę wymiaru zasiłku należało przyjąć kwotę przeciętnego miesięcznego przychodu innych ubezpieczonych, z którymi płatnik składek (zleceniodawca) zawarł takie same lub podobne umowy.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|