Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (342) z dnia 10.06.2013
Zasiłek chorobowy gdy pracownik wykorzystał tylko część zwolnienia lekarskiego
Pracownik nie zaprzestał świadczenia pracy z dniem otrzymania zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, tylko kilka dni później. W konsekwencji z 12 dni orzeczonej niezdolności do pracy wykorzystał 8 dni. Czy świadczenie pracy w okresie niezdolności do pracy spowodowało utratę prawa do zasiłku chorobowego za cały okres wskazany w zaświadczeniu lekarskim?
Nie. Za dni, w których pracownik świadczył pracę, pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie za pracę. Zgodnie bowiem z art. 80 K.p. za pracę wykonaną pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Za pozostałe dni orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy (odpowiednio wynagrodzenie za czas choroby, jeśli pracownik w bieżącym roku nie wykorzystał limitu określonego w art. 92 K.p.).
Ważne: W okresie orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik nie może wykonywać pracy zarobkowej ani wykorzystywać zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem. |
Takie postępowanie skutkuje utratą prawa do zasiłku chorobowego (także wynagrodzenia chorobowego) za cały okres wskazany w zaświadczeniu lekarskim, w trakcie którego pracownik wykonywał te czynności (art. 17 ustawy zasiłkowej).
Lekarz leczący wystawia zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy na okres, w którym pracownik ze względu na stan zdrowia powinien powstrzymać się od pracy, nie dłuższy jednak niż do dnia, w którym niezbędne jest przeprowadzenie ponownego badania stanu jego zdrowia. Nie może więc "skrócić" okresu, na który wystawił zaświadczenie. Taką możliwość posiada lekarz orzecznik ZUS, który po analizie dokumentacji medycznej i przeprowadzeniu badania może określić wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA (art. 59 ust. 7 ustawy zasiłkowej). Dotyczy to jednak sytuacji, gdy pracownik zamierza "przerwać" korzystanie z zaświadczenia lekarskiego i wrócić do pracy.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, pracownik nie przerwał świadczenia pracy po uzyskaniu zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA. Świadcząc pracę (i podpisując listę obecności) nie wnioskował o wypłatę zasiłku chorobowego za te dni, pomimo orzeczonej przez lekarza niezdolności do pracy. W takim przypadku zasiłek chorobowy (wynagrodzenie chorobowe) przysługuje pracownikowi tylko za wykorzystane dni zwolnienia od pracy z powodu choroby. Gdyby jednak w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracownik świadczył pracę na rzecz innego pracodawcy (a u macierzystego złożył wniosek o wypłatę zasiłku), to straciłby prawo do zasiłku chorobowego za cały okres niezdolności do pracy orzeczonej przedłożonym zaświadczeniem lekarskim (byłoby to nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego od pracy, o którym mowa w art. 17 ustawy zasiłkowej).
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|