Gazeta Podatkowa nr 55 (992) z dnia 11.07.2013
Przerwanie zasiłku chorobowego na własną prośbę
Zachorowałem jeszcze w trakcie zatrudnienia, które ustało przed dwoma miesiącami. Obecnie zasiłek chorobowy wypłaca mi ZUS. Ostatnie dostarczone przeze mnie zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez lekarza na okres 30 dni. Tymczasem otrzymałem propozycję podjęcia bardzo atrakcyjnej dla mnie pracy, przy czym jej początek przypadałby jeszcze w trakcie chorobowego. Czy jest jakiś sposób, abym podjął to zatrudnienie bez narażania się na utratę prawa do zasiłku chorobowego za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy?
TAK. Wystarczy, że Czytelnik zrezygnuje z części należnego mu zasiłku chorobowego. Przy czym powinno to nastąpić przed podjęciem zatrudnienia. W przeciwnym razie organ rentowy będzie zmuszony zastosować art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Przypomnijmy, iż w świetle przytoczonego przepisu ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres wskazany w tym zwolnieniu.
Co prawda zaświadczenie lekarskie wystawiane jest przez lekarza na okres, w którym ubezpieczony ze względu na stan zdrowia powinien powstrzymać się od pracy (np. jak w przypadku opisanym w pytaniu na okres 30 dni). Stanowi o tym § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich (Dz. U. z 2013 r. poz. 229). Nie oznacza to jednak, że przez cały ten okres ubezpieczony musi korzystać ze świadczenia chorobowego.
Przedłożenie przez ubezpieczonego płatnikowi zasiłków (odpowiednio płatnikowi składek lub ZUS) zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA jest jednocześnie traktowane jako zgłoszenie wniosku o wypłatę świadczenia chorobowego, tj. odpowiednio:
- wynagrodzenia chorobowego z art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) i/lub
- zasiłku chorobowego.
Jego wycofanie traktowane jest jako rezygnacja ze świadczenia za cały okres, na który zostało ono wystawione.
Natomiast rezygnacja z części świadczenia może być złożona w formie oświadczenia samego zainteresowanego (tu Czytelnika), ze wskazaniem konkretnej daty, od której zasiłek (wynagrodzenie) chorobowy nie ma już przysługiwać. Można również przedłożyć zaświadczenie lekarskie (najlepiej wystawione przez lekarza sporządzającego "przerywane" zaświadczenie lekarskie) o odzyskaniu przez danego ubezpieczonego zdolności do pracy (ze wskazaniem konkretnej daty).
Jeżeli stosowne dokumenty zostaną dostarczone przed rozpoczęciem nowego zatrudnienia lub powrotem do wykonywanej wcześniej pracy, jednak organ rentowy nie będzie miał możliwości wstrzymania przygotowanej wcześniej wypłaty świadczenia, ubezpieczony będzie musiał zwrócić jej nadpłaconą część (za okres rezygnacji).
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|