Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (345) z dnia 1.08.2013
Wynagrodzenie za pracę i zasiłek chorobowy za ten sam dzień w razie wypadku przy pracy
Pracownik po przepracowaniu kilku godzin uległ wypadkowi przy pracy. Pracodawca otrzymał zaświadczenie lekarskie tego pracownika obejmujące dzień wypadku. Czy należy wypłacić zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego za dzień, w którym miał miejsce wypadek przy pracy?
Tak, jeżeli pracownik za dzień, w którym zdarzył się wypadek przy pracy nie uzyskał wynagrodzenia za całą dniówkę roboczą.
Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy wypadkowej, pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy.
Zasiłek nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, za które ubezpieczony na podstawie odrębnych przepisów zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia przysługującego za czas niezdolności do pracy (art. 8 ust. 3 ustawy wypadkowej). Powyższe dotyczy również przypadków, w których pracownik otrzymał pełne wynagrodzenie za dany dzień, a jednocześnie ten sam dzień jest wskazany w zaświadczeniu lekarskim jako dzień niezdolności do pracy z powodu choroby. Zasiłek chorobowy nie może więc zostać wypłacony za dzień, za który pracownik otrzymał pełne wynagrodzenie za pracę.
W zakresie ustalania podstawy wymiaru zasiłków oraz stawki za jeden dzień choroby przepis art. 9 ustawy wypadkowej odsyła do ustawy zasiłkowej. Regulacje tej ustawy nie zakazują wypłaty zasiłku chorobowego w przypadku, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie tylko za przepracowaną część dnia. Nie przewidują też możliwości wypłaty zasiłku chorobowego za godziny - tak, jak może być wypłacone wynagrodzenie za czas przepracowany. Przepis art. 36 ust. 3 ustawy zasiłkowej określa minimalną stawkę zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy w wysokości 1/30 części kwoty stanowiącej podstawę wymiaru, zatem zasiłek chorobowy może być wypłacony jedynie za cały dzień.
Ważne: Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy wskazanego w zaświadczeniu lekarskim, także gdy za pierwszy dzień choroby uzyskał wynagrodzenie za część dniówki roboczej. |
Jeżeli więc pracownik, o którym mowa w pytaniu, otrzyma wynagrodzenie za przepracowane godziny przed wypadkiem przy pracy, to za ten dzień nabędzie również prawo do zasiłku chorobowego. Jeśli jednak wynagrodzenie zostanie wypłacone za całą dniówkę roboczą, to zasiłek chorobowy należy wypłacać dopiero od następnego dnia. W takim przypadku pierwszego dnia niezdolności do pracy, w którym miał miejsce wypadek przy pracy, nie zalicza się do okresu zasiłkowego.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|