Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (821) z dnia 20.10.2013
Wypłata wynagrodzenia za pracę i zasiłku chorobowego za ten sam dzień
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy, jednak pomimo odczuwalnego bólu przepracował całą dniówkę roboczą. Po godzinach pracy udał się do lekarza i otrzymał zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy na okres rozpoczynający się w dniu badania. Za pierwszy dzień tej niezdolności wypłaciliśmy wynagrodzenie za pracę. Czy należy wypłacić również zasiłek chorobowy?
Nie, bowiem pracownik przepracował całą dniówkę roboczą i otrzymał wynagrodzenie, natomiast zasiłek chorobowy przysługuje za okres, w którym pracownik faktycznie korzysta ze zwolnienia od pracy.
Generalnie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje w wysokości 100% od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu. Tak wynika z art. 8 ust. 1 i 2 oraz art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.), dalej ustawy wypadkowej. Przy ustalaniu wysokości zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, zgodnie z art. 9 ust. 3 pkt 1 ustawy wypadkowej, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), dalej ustawy zasiłkowej.
Zasiłku chorobowego nie wypłaca się za dzień, w którym pracownik świadczył pracę, w wyniku czego otrzymał wynagrodzenie za pracę za cały dzień. Jest to zgodne z art. 80 Kodeksu pracy, w myśl którego za pracę wykonaną przysługuje wynagrodzenie. Wynagrodzenie to może być wypłacone tylko za przepracowane godziny, co nie jest możliwe przy zasiłku chorobowym. Zasiłek chorobowy wypłaca się bowiem w wysokości stanowiącej 1/30 część podstawy jego wymiaru, czyli tzw. stawkę dzienną przysługującą za każdy dzień choroby (art. 36 ust. 3 ustawy zasiłkowej). Przypomnijmy, że podstawę wymiaru zasiłku oblicza się w oparciu o przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (odpowiednio: za pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia trwającego krócej niż 12 miesięcy) - art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej.
Jeżeli więc pracownik udał się do lekarza po przepracowaniu całego dnia roboczego i otrzymał na ten dzień zwolnienie lekarskie, to przysługuje mu za ten dzień wynagrodzenie za pracę, a nie zasiłek chorobowy. Jeśli jednak pracownik przepracował tylko część dnia i otrzymał na ten dzień zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, to za ten dzień przysługuje mu wynagrodzenie za przepracowane godziny oraz zasiłek chorobowy.
Powyższe stosuje się także w sytuacji, gdy pracownik za czas choroby zachowuje prawo do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 K.p.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|