Gazeta Podatkowa nr 90 (1027) z dnia 12.11.2013
Chorobowe dla rencisty po ustaniu zatrudnienia
Od 2005 r. pobieram rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Ponad rok temu zatrudniłem się w pełnym wymiarze czasu pracy. Jednak zdarza się, że muszę korzystać ze zwolnień lekarskich. Z uwagi na ogólny kryzys gospodarczy pracodawca będzie redukował ilość zatrudnionych pracowników. Czy jeżeli mnie zwolni, to dostanę zasiłek chorobowy? Słyszałem, że takie świadczenie nie przysługuje pobierającym rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Zasiłek chorobowy jako świadczenie z ubezpieczenia chorobowego przysługuje ubezpieczonym podlegającym temu ubezpieczeniu. Co do zasady, świadczenie przysługuje ubezpieczonym, którzy stali się niezdolni do pracy z powodu choroby w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego.
Obowiązujące przepisy w sposób jednoznaczny regulują kiedy osoba, której niezdolność do pracy powstała po ustaniu ubezpieczenia, może liczyć na wypłatę zasiłku chorobowego.
Czytelnik jako uprawniony do renty z tytułu niezdolności do pracy nie otrzyma zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, czyli po ustaniu zatrudnienia.
Stanowi o tym art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej.
Nie ma przy tym znaczenia stopień ustalonej niezdolności do pracy. Ustawodawca wskazał, iż osobom uprawnionym do renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy nie przysługuje po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek rekompensuje utracony dochód, a osoba uprawniona do renty dochód posiada.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|