Gazeta Podatkowa nr 2 (1043) z dnia 7.01.2014
Obowiązek wypłaty zasiłków chorobowych
Od wielu lat jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłków chorobowych. Na koniec listopada 2013 r. było zatrudnionych 19 osób na umowę o pracę i 8 osób na podstawie umowy zlecenia. Osoby, które są zleceniobiorcami, nie przystąpiły do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Na dzień 30 listopada 2013 r. do tego ubezpieczenia było więc zgłoszonych 19 osób. Czy od 1 stycznia 2014 r. nadal jesteśmy zobowiązani do wypłaty zasiłków chorobowych z ZUS? Jeżeli nie, to czy musimy o tym fakcie w jakiś sposób poinformować ZUS? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 779709)
To, czy dana firma będzie od 2014 r. wypłacać świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, uzależnione jest nie tyle od ilości zatrudnianych przez nią w dniu 30 listopada 2013 r. osób, ile od łącznej liczby osób zgłoszonych w tym dniu do ubezpieczenia chorobowego.
Generalnie, prawo do zasiłków określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa i ich wysokość ustalają oraz zasiłki te wypłacają - w danym roku - płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.
Jak wynika z treści pytania, łączna liczba zatrudnionych na koniec listopada wyniosła 27 osób (19 pracowników i 8 zleceniobiorców), jednakże jedynie 19 było wówczas zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Oznacza to zatem, że firma wypłacająca od wielu lat zasiłki chorobowe, za okres od 1 stycznia 2014 r. takich wypłat realizować nie będzie. Organem odpowiedzialnym za ustalenie uprawnień oraz wypłatę zasiłków dla ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób, jest ZUS.
O fakcie, że firma traci uprawnienia do wypłaty zasiłków lub przeciwnie - taki obowiązek będzie na niej spoczywał, nie trzeba specjalnie powiadamiać ZUS.
Jeżeli do wypłaty zasiłku obowiązany jest ZUS, płatnik składek przedkłada zaświadczenie zawierające zestawienie składników wynagrodzenia lub przychodu, tj. odpowiednio druk ZUS Z-3 lub ZUS Z-3a. Formularze te przewidują miejsce na wskazanie przez pracodawcę liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez siebie do ubezpieczenia chorobowego. Można zatem uznać, że płatnik składek w ten sposób potwierdza brak posiadania uprawnień do naliczenia i wypłaty zasiłków.
W liczbie ubezpieczonych, ustalanej na dzień 30 listopada 2013 r., |
uwzględnia się: |
|
nie uwzględnia się: |
|
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|