Gazeta Podatkowa nr 29 (1070) z dnia 10.04.2014
Podstawa chorobowego przy częstym urlopie bezpłatnym
Zatrudniamy pracownika, który w każdym miesiącu ma po kilka dni urlopu bezpłatnego. Czy w takiej sytuacji, obliczając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego powinnam uzupełnić wynagrodzenie tak jakby pracował? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 808863)
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem co do zasady stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy lub przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.
Jeżeli w okresie, o którym mowa wyżej, pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:
1) wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
2) przyjmuje się - po uzupełnieniu - wynagrodzenie z miesięcy, w których ubezpieczony będący pracownikiem przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.
W razie gdy ubezpieczony w każdym z tych miesięcy z przyczyn usprawiedliwionych wykonywał pracę przez mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się wynagrodzenie za wszystkie miesiące po uzupełnieniu.
Urlop bezpłatny udzielony przez pracodawcę pracownikowi jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Zatem jeśli do okresu, z którego liczona jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, wchodzą miesiące z obniżonym z tego powodu wynagrodzeniem, to wówczas uczestniczka forum powinna wynagrodzenie to odpowiednio uzupełnić, według zasad określonych w art. 37 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159). Tym samym do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - w zależności od rodzaju wynagrodzenia pracownika - należy uwzględnić:
1) wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości,
2) wynagrodzenie miesięczne obliczone przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, które ubezpieczony będący pracownikiem był obowiązany przepracować w tym miesiącu - jeżeli przepracował choćby 1 dzień.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|