Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (364) z dnia 10.05.2014
Skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego przez prowadzącego działalność
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, podlegająca z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu, od kilku tygodni otrzymuje zasiłek chorobowy z ZUS. Ze względu na pilne zlecenie, zamierza przystąpić do pracy przed upływem orzeczonej przez lekarza niezdolności do pracy. Czy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy za cały okres udokumentowany zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA?
Przepisy ustawy zasiłkowej nie przewidują "przerwania" okresu orzeczonej niezdolności do pracy przez ubezpieczonego. Określają jedynie zasady postępowania w razie stwierdzenia nieprawidłowości w korzystaniu ze zwolnień lekarskich. Postępowanie to odbywa się, zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy zasiłkowej, w trybie kontroli.
Jeżeli ZUS ustali, że ubezpieczony podjął działalność zarobkową w okresie orzeczonej niezdolności do pracy, to odmówi wypłaty zasiłku za cały okres zwolnienia lekarskiego, w czasie którego nastąpiło to zdarzenie. Tak wynika z art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Jeśli informacje w tej sprawie zostaną uzyskane przez ZUS po dokonaniu wypłaty zasiłku, to ZUS zażąda zwrotu wypłaconej kwoty.
Inaczej sytuacja będzie się przedstawiała, gdy ubezpieczony, uprawniony do zasiłku chorobowego poinformuje ZUS, że rezygnuje z pobierania tego zasiłku. Wówczas ZUS zaprzestanie jego wypłaty od dnia powrotu do pracy. W takim przypadku nie ma miejsca nadużycie prawa do zasiłku.
Ważne: Osoba prowadząca działalność wnosząc o zaprzestanie wypłaty zasiłku chorobowego powinna poinformować ZUS z jakim dniem podejmie prowadzenie działalności. |
Zasiłek chorobowy jest wypłacany na wniosek ubezpieczonego. Nie poniesie on zatem konsekwencji w zakresie utraty zasiłku chorobowego, jeśli jest zdolny do podjęcia pracy lub podejmie ją na własne ryzyko "skracając" okres korzystania ze zwolnienia lekarskiego. "Wycofując" wniosek o wypłatę zasiłku za wskazany okres, powinien z wyprzedzeniem powiadomić o tym fakcie płatnika zasiłku (tu ZUS).
Przykład |
Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od początku roku przedkłada w ZUS zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA i otrzymuje zasiłek chorobowy. Ostatnie zaświadczenie lekarskie zostało wystawione na okres od 7 kwietnia do 6 maja 2014 r. W dniu 11 kwietnia 2014 r. ubezpieczony poinformował ZUS, że od 14 kwietnia br. przystępuje do wykonywania działalności, a tym samym rezygnuje z zasiłku chorobowego od dnia podjęcia pracy. ZUS dokonał wypłaty zasiłku chorobowego do 13 kwietnia 2014 r.
Gdyby ubezpieczony nie powiadomił ZUS o powrocie do pracy, a ZUS po 13 kwietnia br. przeprowadził kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich, w czasie której zostałoby stwierdzone wykonywanie pracy zarobkowej, to odmówiłby wypłaty zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia, tj. od 7 kwietnia do 6 maja 2014 r.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|