Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (365) z dnia 1.06.2014
Potrącenie z zasiłku chorobowego dobrowolnej składki na dodatkowe ubezpieczenie
Pracownik przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia na życie. Składka na to ubezpieczenie, na podstawie pisemnego upoważnienia pracownika, jest potrącana z jego wynagrodzenia, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Czy możemy potrącić tę składkę z zasiłku chorobowego przysługującego za cały miesiąc?
Zasiłki podlegają potrąceniom i egzekucji na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z art. 139 ust. 1 ustawy emerytalnej z przysługującego pracownikowi zasiłku, potrąca się m.in.:
- świadczenia wypłacane w kwocie zaliczkowej,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych,
- należności alimentacyjne potrącane na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.
Wolna od potrąceń i egzekucji jest kwota zasiłku w części odpowiadającej odpowiednio 50% kwoty najniższej emerytury - przy potrącaniu lub egzekwowaniu sum ustalonych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi oraz sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności innych niż alimentacyjne, lub 60% kwoty najniższej emerytury - przy potrącaniu innych należności. Kwoty te obecnie wynoszą odpowiednio 422,23 zł i 506,67 zł.
Przepisy ustawy emerytalnej nie przewidują potrącania z zasiłku chorobowego innych należności. Pracodawca może z przysługującego pracownikowi zasiłku dokonywać potrąceń na podstawie jego pisemnego upoważnienia, pozostawiając do wypłaty kwotę wolną od potrąceń. W przypadku składki na dobrowolne ubezpieczenie na życie pracownik - najczęściej w deklaracji przystąpienia do tego ubezpieczenia - upoważnia pracodawcę do potrącania składki ubezpieczeniowej. Gdyby w deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia nie zostało zawarte upoważnienie do potrącania składki, lub nie obejmowało ono kwot zasiłków z ubezpieczenia społecznego, to potrącenie z zasiłku nie byłoby dopuszczalne. Pracownik byłby zobowiązany do samodzielnego uregulowania należnej składki.
Powyższe nie dotyczy pracownika, o którym mowa w pytaniu, bowiem w upoważnieniu do potrącania składki wymienił on wszystkie świadczenia z ubezpieczenia społecznego.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|