Gazeta Podatkowa nr 94 (1135) z dnia 24.11.2014
Obniżyć można tylko zasiłek chorobowy
Pracownik stał się niezdolny do pracy począwszy od 22 października br. Jak wynikało z dostarczonego w dniu 6 listopada br., a wystawionego 22 października br. zwolnienia lekarskiego, jego niezdolność trwała do 12 listopada br. Nie jest to pierwsza nieobecność w pracy tego pracownika z powodu choroby w obecnym roku kalendarzowym. Za 21 dni niezdolności do pracy wypłaciliśmy już mu wynagrodzenie chorobowe. Czy należne obecnie wynagrodzenie i zasiłek chorobowy należy obniżyć z powodu dostarczenia zwolnienia po obowiązującym ustawowym terminie?
Rację ma Czytelniczka, że ubezpieczony ma obowiązek dostarczenia zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA w terminie określonym przez ustawodawcę. Na tę czynność ustawodawca przewidział maksymalnie 7 dni od daty otrzymania tego dokumentu. Co ważne, za datę otrzymania zaświadczenia lekarskiego przez ubezpieczonego uznawana jest data wystawienia dokumentu. Gdyby było inaczej, ubezpieczony musi ten fakt udowodnić.
W wyznaczonym terminie ubezpieczony (pracownik) powinien dostarczyć takie zwolnienie płatnikowi zasiłków albo płatnikowi składek. Stanowi o tym art. 62 ust. 1-2 ustawy zasiłkowej.
Niedopełnienie tego obowiązku powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego (art. 62 ust. 3 ustawy zasiłkowej).
Jeśli jednak chodzi o obniżenie przysługujących z tytułu niezdolności do pracy pracownikowi świadczeń chorobowych (wynagrodzenia i zasiłku chorobowego), to odpowiedź na zadane pytanie znajduje się w komentarzu ZUS do ustawy zasiłkowej, opublikowanym na stronie internetowej tej instytucji www.zus.pl. Jak z niego wynika, w przypadku gdy zaświadczenie lekarskie obejmuje okres, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie określone w art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) i zasiłek chorobowy, obniżenie o 25% wysokości stosuje się wyłącznie do zasiłku chorobowego.
W omawianym stanie faktycznym i prawnym za okres od 22 października do 2 listopada br., tj. za 12 dni, pracownikowi przysługiwało wynagrodzenie chorobowe, które nie podlega obniżeniu. Za dalszy okres, tj. od 3 do 12 listopada br. pracownik powinien otrzymać zasiłek chorobowy. Ponieważ zwolnienie lekarskie zostało dostarczone po upływie 7-dniowego ustawowego terminu, za okres od 3 do 6 listopada br. zasiłek chorobowy należy obniżyć o 25%.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|