Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 35 (862) z dnia 10.12.2014
Postępowanie pracodawcy w zakresie wypłaty zasiłku na przełomie lat 2014/2015
Pracownicy, których niezdolność do pracy z powodu choroby powstanie w grudniu br., do końca roku nie wykorzystają 33 dni, o których mowa w art. 92 K.p. W jaki sposób liczyć limit dni wynagrodzenia chorobowego w takim przypadku? Jak należy postąpić, jeżeli w przyszłym roku nie będziemy uprawnieni do wypłaty zasiłków?
Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas choroby za okres pierwszych 33 dni niezdolności do pracy trwającej w ciągu roku kalendarzowego. Jeżeli co najmniej w roku poprzedzającym powstanie niezdolności do pracy pracownik ukończył 50 lat, to prawo do wynagrodzenia za czas choroby zachowuje za 14 dni tej niezdolności. Tak stanowi art. 92 K.p. Do limitu tego sumuje się zatem poszczególne okresy niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, także gdy pomiędzy nimi występują przerwy. Dopiero od 34 (15) dnia choroby trwającej w roku kalendarzowym pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego.
Dlatego też pracownikowi, który w danym roku nie wykorzystał limitu 33 (14) dni, o którym mowa, okres ten od 1 stycznia następnego roku liczy się od nowa. W sytuacji, gdy nieprzerwana niezdolność do pracy z powodu choroby trwa na przełomie roku, a w dniu 31 grudnia pracownikowi przysługuje:
- wynagrodzenie chorobowe, to od 1 stycznia nadal ustala się prawo do tego wynagrodzenia, a okres 33 (14) dni w nowym roku kalendarzowym liczy się od nowa,
- zasiłek chorobowy, to od 1 stycznia nadal ma on prawo do tego zasiłku (za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy).
Przykład
Pracownik, w wieku 43 lat, przedłożył zwolnienie lekarskie na okres od 8 grudnia 2014 r. do 6 stycznia 2015 r. (30 dni). Jest to jego pierwsza niezdolność do pracy w roku kalendarzowym. Pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego:
|
W sytuacji, gdy pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby na przełomie roku i z tego tytułu otrzymuje zasiłek chorobowy, to prawo do tego zasiłku przysługuje nadal - w następnym roku kalendarzowym - przy zachowaniu nieprzerwanej niezdolności do pracy. W razie wystąpienia przerwy w tej niezdolności (nawet jednodniowej) pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres 33 (14) dni niezdolności do pracy przypadającej po tej przerwie.
Przykład
Pracownik, w wieku 52 lat, choruje w okresie od 11 grudnia 2014 r. do 9 stycznia 2015 r. (30 dni). Jest to jego pierwsza niezdolność do pracy w roku kalendarzowym. Za czas choroby nabył on prawo do:
Załóżmy, że następne zwolnienie lekarskie zostanie wystawione od 12 do 31 stycznia 2015 r., tj. 20 dni (10 i 11 stycznia 2015 r. przypadają na dni wolne od pracy). Pracownik nabędzie prawo do:
|
Dodajmy, że do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w 2015 r. są upoważnieni pracodawcy, którzy na dzień 30 listopada 2014 r. zgłosili do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, a jeżeli na ten dzień nie zgłaszali nikogo do tego ubezpieczenia - na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia (art. 61 ustawy zasiłkowej). Pracodawcy, którzy na ten dzień zgłosili do ubezpieczenia chorobowego 20 i mniej osób, począwszy od 1 stycznia 2015 r. nie mają uprawnień do wypłaty zasiłków. W związku z tym pracodawcy, którzy w 2015 r. są:
- nieupoważnieni do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego, a w 2014 r. mieli takie prawo - dokonują ostatniej wypłaty zasiłków za okres choroby trwającej do 31 grudnia 2014 r. i przekazują do ZUS wypłatę zasiłków przysługujących od 1 stycznia 2015 r.,
- upoważnieni do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego, a w 2014 r. nie mieli takiego prawa - podejmują wypłatę zasiłków, do których prawo powstanie w 2015 r.; wypłatę świadczeń, do których prawo powstało w 2014 r., będzie kontynuował ZUS (do przerwy w niezdolności do pracy lub zmiany rodzaju pobieranego zasiłku).
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|