Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 12 (875) z dnia 20.04.2015
Zasiłek za czas choroby przypadającej na przełomie dwóch tytułów do ubezpieczeń
Pracownik był zatrudniony na czas określony do 31 marca 2015 r. Przed rozwiązaniem umowy o pracę została zawarta z nim umowa zlecenia, z terminem rozpoczęcia jej wykonywania od 1 kwietnia 2015 r. Z tytułu umowy zlecenia został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego (przystąpił też do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). Kilka dni przed rozwiązaniem umowy o pracę zachorował. Czy przysługuje mu zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia?
Nie. Były pracownik jest uprawniony do zasiłku chorobowego z tytułu ubezpieczenia chorobowego, do którego przystąpił jako zleceniobiorca. Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (tj. zatrudnienia). Tak stanowi art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), dalej: ustawy zasiłkowej.
Jeśli niezdolność do pracy powstała w czasie zatrudnienia i trwa nadal po jego ustaniu, to zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę przysługuje m.in., gdy były pracownik nie podjął działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym (art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu ubezpieczony stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie podlegania pracowniczemu ubezpieczeniu chorobowemu. Z tego tytułu nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego od dnia powstania niezdolności do pracy do dnia rozwiązania umowy. Następnie - po rozwiązaniu umowy o pracę - mógłby otrzymywać zasiłek chorobowy z ZUS, gdyby nie zawarł umowy zlecenia z terminem rozpoczęcia jej wykonywania od dnia następującego po rozwiązaniu umowy o pracę. Od dnia określonego w umowie zlecenia jako dzień jej rozpoczęcia powstał dla niego nowy tytuł do ubezpieczenia chorobowego. Przystąpienie do tego ubezpieczenia z tytułu umowy zlecenia uprawnia zleceniobiorcę do zasiłku chorobowego. Ponieważ posiada on wymagany okres ubezpieczenia chorobowego (wynoszący w tym przypadku 90 dni), prawo do zasiłku chorobowego przysługuje od pierwszego dnia trwania umowy zlecenia.
Gdyby z tytułu umowy zlecenia zleceniobiorca nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to po rozwiązaniu umowy o pracę nie byłby uprawniony do wypłaty zasiłku chorobowego.
Z uwagi na zmianę tytułu ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego od 1 kwietnia 2015 r. należy ustalić ponownie. Zgodnie z art. 49 ustawy zasiłkowej, stanowi ją kwota przychodu określona w umowie zlecenia przypadająca na pierwszy miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia (po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71%). Jeżeli kwota ta w umowie nie została określona, to jako podstawę wymiaru zasiłku należy przyjąć kwotę przeciętnego miesięcznego przychodu innych ubezpieczonych, z którymi płatnik składek (zleceniodawca) zawarł takie same lub podobne umowy.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|