Gazeta Podatkowa nr 45 (1190) z dnia 3.06.2015
Z którego ubezpieczenia zasiłek chorobowy?
Pracownik uległ wypadkowi w drodze z pracy do domu. Zdarzenie najprawdopodobniej zostanie uznane za taki wypadek. W dniu zdarzenia pracownik trafił do szpitala, w którym przebywa już ponad tydzień. Czy kiedy dostarczy mi zwolnienie lekarskie, powinnam wypłacić zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy jego wymiaru?
Za czas niezdolności do pracy, która spowodowana jest wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy, ale z ubezpieczenia chorobowego, a nie z wypadkowego jak sugeruje Czytelniczka. Co więcej, jeżeli takiemu zdarzeniu ulega pracownik i z tego powodu staje się on niezdolny do pracy, to w pierwszej kolejności zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego.
W przypadku choroby powstałej wskutek wypadku w drodze do lub z pracy świadczenia chorobowe przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Kwestie te reguluje art. 4 ust. 3 pkt 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), zwanej ustawą zasiłkową oraz art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Natomiast nie myli się Czytelniczka, co do wysokości świadczenia, które przysługiwać będzie pracownikowi. Zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i ewentualny późniejszy zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a więc w oparciu o wypłacone pracownikowi wynagrodzenie. Wypłaca się je za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Co ważne, we wskazanej wysokości (100% podstawy wymiaru zasiłku) przysługiwać będą oba świadczenia chorobowe (wynagrodzenie i zasiłek chorobowy), bez względu na ewentualny pobyt pracownika w szpitalu w okresie, za który są/będą one należne. Tak wynika z art. 92 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy oraz art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy zasiłkowej.
Zakładając, że przeprowadzone postępowanie powypadkowe doprowadzi do uznania zdarzenia, w sporządzonej karcie wypadku, za wypadek w drodze z pracy do domu, to wówczas w pierwszej kolejności pracownikowi należne będzie wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% ustalonej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a następnie zasiłek chorobowy w tej wysokości. Przypomnijmy, że wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi za czas niezdolności do pracy wynoszący odpowiednio 33 albo 14 dni w roku kalendarzowym. Jeżeli pracownik był już niezdolny do pracy w 2015 r. to okres, za który będzie przysługiwało mu wynagrodzenie chorobowe, będzie odpowiednio krótszy.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|