Gazeta Podatkowa nr 39 (1289) z dnia 16.05.2016
Zwykłe zaświadczenie lekarskie a prawo do zasiłku opiekuńczego
Pracownik przyniósł zaświadczenie lekarskie, że żona, która do tej pory zajmowała się ich 5-letnim synem, przebywa w szpitalu. Zaświadczenie to jest wystawione przez lekarza na zwykłym druku. Czy dokument ten jest wystarczający do podjęcia wypłaty przysługującego pracownikowi zasiłku opiekuńczego? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1004949)
TAK, pod warunkiem, że pracownik spełnia wszystkie wymagane przesłanki do otrzymania zasiłku opiekuńczego.
Przypomnijmy, że zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad zdrowym dzieckiem do lat 8 w przypadku:
- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą na zasadach określonych w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, lub choroby dziennego opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem,
- porodu albo choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki,
- pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.
Tak stanowi art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372).
Okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki, zarówno nad dziećmi (zdrowymi i/lub chorymi), jak i innymi członkami rodziny, z różnych przyczyn i bez względu na liczbę członków rodziny wymagających opieki i osób uprawnionych do zasiłku, nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.
Dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego w omawianym przypadku, oprócz wniosku o to świadczenie, jest zaświadczenie lekarskie wystawione ubezpieczonemu na zwykłym druku. Stanowi o tym § 27 oraz § 29 ust. 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa... (Dz. U. z 2015 r. poz. 2205 ze zm.).
Zaświadczenie wystawione ubezpieczonemu na zwykłym druku w przypadku pobytu małżonka lub rodzica dziecka stale opiekującego się dzieckiem w placówce leczniczej powinno zawierać: - imię i nazwisko małżonka/rodzica stale opiekującego się dzieckiem, - okres i przyczynę konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, - imię (o ile zostało już nadane) i nazwisko dziecka, nad którym ma być sprawowana opieka, - pieczątkę i podpis wystawiającego zaświadczenie. |
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|