Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (494) z dnia 10.10.2019
Zasiłek opiekuńczy po świadczeniu rehabilitacyjnym
1) Pracownicy po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na trzy miesiące, po którym pod koniec sierpnia br. wróciła do pracy. W połowie września br. otrzymała zwolnienie lekarskie z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem. Czy do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego należało przyjąć zwaloryzowaną podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego?
Tak. Do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego należało przyjąć kwotę stanowiącą podstawę wcześniej wypłacanego świadczenia rehabilitacyjnego po waloryzacji (wskaźnikiem obowiązującym w dniu, od którego zostało przyznane).
Podstawa wymiaru zasiłków nie jest ustalana na nowo, jeżeli pomiędzy okresami ich pobierania zarówno tego samego rodzaju, jak i innego nie było przerwy albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej). Skoro kolejna niezdolność do pracy spowodowana chorobą lub opieką powstała przed upływem 3 miesięcy kalendarzowych od zakończenia poprzedniej, to do podstawy wymiaru należy przyjąć tę samą kwotę, od której obliczono wcześniejsze świadczenie.
Wspomnijmy, że zasada, o której mowa w art. 43 ustawy zasiłkowej, nie ma zastosowania, jeśli w miesiącu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub w miesiącach ją poprzedzających nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy. Wówczas ustala się nową podstawę wymiaru, przyjmując do niej wynagrodzenie po zmianie etatu (art. 40 ustawy zasiłkowej).
2) Pracownica z pytania 1 oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymywała także premię miesięczną, zmniejszaną za okresy absencji chorobowej, która została zlikwidowana z dniem 31 sierpnia br. Czy w związku z tym we wrześniu br. należało ustalić nową podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego?
W takim przypadku również nie ustala się nowej podstawy wymiaru zasiłku, a jedynie przelicza poprzednio obliczoną. Składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się bowiem przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku należnego za okres po tym terminie (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
Pracownica z pytania do końca sierpnia br. otrzymywała premie miesięczne, które podlegały uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego. Natomiast prawo do zasiłku opiekuńczego nabyła już po zaprzestaniu wypłaty premii. Dlatego wcześniej ustaloną podstawę należało przeliczyć poprzez wyłączenie z niej kwot premii. Ponieważ podstawa wcześniej wypłacanego świadczenia rehabilitacyjnego podlegała waloryzacji, przeliczona podstawa wymiaru powinna zostać zwaloryzowana tym samym wskaźnikiem co poprzednia.
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|