Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (482) z dnia 10.04.2019
Zasiłek opiekuńczy tylko za wskazane we wniosku dni robocze
1) Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku 4 lat na okres od 1 do 14 kwietnia br. (14 dni). We wniosku Z-15A wpisał, iż ubiega się o wypłatę zasiłku opiekuńczego tylko za dni robocze od poniedziałku do piątku (10 dni), pomijając soboty i niedziele, które są dla niego dniami wolnymi od pracy. Czy powinniśmy wypłacić zasiłek tylko za wskazane dni?
Tak. Pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat przysługuje zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Przy czym nie jest on wypłacany, gdy poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku (za wyjątkiem opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat). Tak stanowi art. 34 ustawy zasiłkowej.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje, co do zasady, za każdy dzień konieczności sprawowania osobistej opieki, wskazany w zaświadczeniu lekarskim, nie wyłączając dni wolnych od pracy (art. 11 ust. 4 w zw. z art. 35 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
Druk Z-15A dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl. |
Jest to świadczenie przyznawane i wypłacane na wniosek pracownika, złożony np. na formularzu Z-15A. We wniosku tym pracownik, oprócz danych swoich i dziecka, podaje m.in. okres, za który ubiega się o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Może on wskazać tylko wybrane dni (tu dni robocze) z okresu, na który zostało wystawione zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W takim przypadku pracodawca wypłaca zasiłek tylko za wnioskowany okres.
Zwracamy uwagę! Jeśli zwolnienie lekarskie obejmuje dni będące dla pracownika wolnymi od pracy (np. soboty i niedziele), a pracownik wnioskuje o wypłatę zasiłku opiekuńczego także za te dni, to zasiłek wypłaca się nawet wówczas, gdy w tym czasie jest domownik mogący zapewnić opiekę dziecku.
2) Jak w sytuacji wskazanej w pytaniu 1 liczyć przysługujący pracownikowi w roku kalendarzowym limit dni wypłaty zasiłku opiekuńczego?
Limit dni wypłaty zasiłku opiekuńczego określono w art. 33 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z powołanym przepisem, zasiłek przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku do 14 lat. Łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi chorymi członkami rodziny zasiłek przysługuje za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Podany limit stosuje się niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki. Wlicza się do niego wszystkie dni sprawowania opieki występujące w ciągu roku kalendarzowego, nawet jeśli między nimi występują przerwy. Co ważne, bierze się pod uwagę tylko dni, za które wypłacono zasiłek, a nie cały okres wskazany w zaświadczeniu lekarskim.
Wobec powyższego ogólny limit dni zasiłku opiekuńczego przysługującego rodzinie pracownika zostanie pomniejszony tylko o 10 (a nie 14) dni opieki, a zatem do wykorzystania w 2019 r. pozostanie jeszcze 50 dni.
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
31.01.2025 (piątek)
17.02.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|