Gazeta Podatkowa nr 89 (1755) z dnia 5.11.2020
Stawka dzienna zasiłku opiekuńczego
Pracownik sprawował opiekę nad chorym dzieckiem przez parę dni września br., a następnie przez kilka dni października 2020 r. Dla celów obliczenia zasiłku opiekuńczego za oba te okresy przyjąłem tę samą podstawę wymiaru zasiłku, jednak ustalając stawkę dzienną świadczenia za poszczególne miesiące podstawę tę podzieliłem przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w danym miesiącu, tj. za wrzesień przez 30, a za październik przez 31. Czy słusznie?
Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego za kilka dni października 2020 r. faktycznie powinna stanowić ta sama podstawa, która została ustalona dla celów obliczania zasiłku opiekuńczego należnego pracownikowi za wrzesień 2020 r. Wynika to z faktu, iż przerwa między tymi świadczeniami była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. A w takim przypadku podstawy wymiaru świadczenia chorobowego należnego po przerwie nie ustala się na nowo.
Stanowi o tym art. 43 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020r. poz. 870), zwanej ustawą zasiłkową.
Ustawodawca przewidział pewne odstępstwo od tej reguły, związane ze zmianą wymiaru czasu pracy, jednak z treści pytania nie wynika, aby miało tu ono zastosowanie.
O ile więc Czytelnik przyjął prawidłową podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego należnego pracownikowi za kilka dni października 2020 r., to nie można już tego powiedzieć o stawce dziennej świadczenia. Niezależnie bowiem od liczby dni kalendarzowych przypadających w danym miesiącu, ustalając tę wartość, odpowiednią procentowo podstawę wymiaru zasiłku dzieli się zawsze przez 30 (patrz wzór). Wynika to wprost z art. 36 ust. 3 z uwzględnieniem art. 47 ustawy zasiłkowej, zgodnie z którym podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (odpowiednio zasiłku opiekuńczego) za jeden dzień niezdolności do pracy (prawa do świadczenia) stanowi 1/30 część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.
Przy niezmiennej podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego nie powinna zatem ulec zmianie również stawka dzienna tego świadczenia, którego miesięczna wysokość wynosi zawsze 80% podstawy wymiaru (art. 35 ust. 1 ustawy zasiłkowej) - przykład.
Wzór na ustalenie stawki dziennej świadczenia chorobowego SD = P × W% : 30 gdzie:
|
Przykład Załóżmy, że pracownik, o którym mowa w pytaniu:
a podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego, ustalona w oparciu o wynagrodzenie wypłacone mu za okres od września 2019 r. do sierpnia 2020 r., wyniosła 3.569,20 zł. Zatem należny mu zasiłek opiekuńczy wynosi odpowiednio za:
|
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|